Balkabağını Nasıl Seçmeli ve Pişirmelisiniz?

0

Pişirmek için bir kabak seçerken, en iyi seçim bir tatlı kabağıdır. Büyük kabaklar, tatlı, etli ve az suludur. Alacağınız kabak, lekesiz ve ağır olmalı, ve yumuşak olmamalıdır. Nasıl kesilmiş olması önemli değildir.

 

Pişirme yöntemleri

 

Kaynama / Buharlama Yöntem: Büyükçe parçalar halinde kabağı kesin. Soğuk suda durulayın. Tencereye yerleştirdiğiniz kabağı üzerine bir fincan su ilave edin. Ağzı kapalı bir şekilde 20-30 dakika boyunca buharda haslayın. Bir çatalla pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz. Ardından kevgirden geçirerek püre elde edebilirsiniz. Eğer çorba yapacaksanız, o zaman haşlama suyunu atmayın, çorba için kullanabilirsiniz.

 

Fırın Yöntem: Kabakları dilimlere ayırdıktan sonra bir kase içinde fırına yerleştirin. Yumuşayıncaya kadar 350 derece fırın içinde pişirin.

 

Mikrodalga Yöntemi: Kabakları parçalara ayırın ve mikrodalgaya dayanıklı bir kase içinde koyun. Yüksek ısıda 15 dakika mikrodalga içinde tutun. Eğer yeterince pişmezse o zaman bir iki dakika daha mikrodalga içinde pişirmeye devam edin.

 

Hazırladığınız kabak püresini isterseniz dondurabilirsiniz. Dondurduğunuz kabak püresini 1 yıl boyunca derin dondurucu da tutabilir, istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

 

Aldığınız kabağı kesmeden saklamak istiyorsanız, en fazla iki ay boyunca serin ve karanlık bir yerde saklayın.

 

Kabağı en kolay tüketebileceğiniz bir başka yöntem ise yoğurt, kabak püresi ve bir kaşık bal karışımı yapın. Hem doyurucu hem de besleyici bir öğün yaratabilirsiniz.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.