Bamya Konservesi Tarifi

0

Bamyayı yazın taze olarak tükettiğiniz gibi konservesini hazırlayarak kışında bu lezzetten kendinizi mahrum etmemenizi sağlar. Üstelik bamya konservesi yapmak sizi fazla yormaz. Hazırladığınız bamyaları isterseniz derin dondurucuda yer varsa paketleyip dondurabilirsiniz.

Bamya konservesi için gerekli malzemeler

1 kg bamya
Yarım kilo domates
1 adet limon
Kapakları yeni olan kavanozlar

Bamya konservesi yapılışı

İlk olarak bamyaları yıkayın ve kurumalarını bekleyin. Daha sonra bamyaların baş kısımlarını koni şeklinde ayıklayın. Ayıklanan bamyoları limon sıkılmış suyun içine koyun.

Domateslerin kabuklarını soyarak, yemeklik olarak doğrayın. Bunu bir tencerenin içine koyun ve pişirmeye başlayın. Yaklaşık olarak 10 dakikada domatesler suyunu çekecektir. Limonlu suya koyduğunuz bamyaları alarak, domateslerin içine ilave edin. Malzemeyi hafifçe karıştırarak, tencerenin ağzını kapatın.

Bamyaları çiğ kalmadan az miktarda pişirin. Bu sayede ekşimesi daha kolay olur. İçine limon sıkmanız gerekmez. Domatesin ekşi tadı buna engel oluyor. Şimdi bamya konservesini koyacağınız kavanozlarınızı hazırlayın. Kaynar suyla kavanozları ve kapaklarını yıkayın. Bamyaların piştiği tencereden kaşıkla alarak, kavanozları doldurmaya başlayın. Kavanozların üzerinde boşluk kalmasın. Kalırsa bunu kaynar suyla tamamlayın. Daha sonra kapakları sıkıca kapatarak, bir bezin üzerine ters şekilde kapatın. İyice soğumadıktan sonra kavanozları düz çevirmeyin. Bamya konservesini güneş almayan bir yerde saklamanız gerekir.

Kışın istediğiniz zaman açıp bamya yemeği hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz daha önce belirttiğimiz gibi bamyaları bu şekilde soğutarak, paketlerde derin dondurucuya da atabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.