Bayatlayan Kurabiyeler Nasıl Tazelenir?

0

Lezzetli ve kıtır olması için kurabiye tariflerinde bayanlar için pek çok ipucu bulunmaktadır.  Ancak bayatlamasına çare bulamayanlar oldukça güzel görünen kurabiyelerin çöpe gitmesini seyretmekle yetinmektedir. Bayatlayan kurabiyeleri çay ya da kahve yanında tekrar yenebilir duruma getirmek için bazı tazeleme yöntemleri bayanların severek yaptıkları kurabiyelerin sonuna kadar yenerek tüketilmesini sağlayacaktır.

Bayat Kurabiyeleri Tazeleme İpuçları

Fırından çıktığı anda son derece lezzetli ve taze olan kurabiyelerin birçoğu çok çabuk bayatlama özelliğine sahiptir. Sadece fırından çıktığı anda değil, sonuna kadar taze olarak yenmesi için kurabiyelerin yeneceği kadarı yeniden fırınlanarak tekrar eski tazeliği kazandırılabilir. Bu işlemi mikrodalga fırında birkaç dakika ısıtarak da gerçekleştirmek mümkündür.

Bayat kurabiyeleri tazeledikten sonra daha lezzetli bir şekilde değerlendirmekte mutfakta maharetli hanımların gerçekleştirdiği işlemler arasındadır. Bayat olarak seçilen kurabiyeleri fırında tazeledikten sonra üzerine çikolata sosu dökmek ya da rondodan geçirerek muhallebi ve puding gibi sütlü tatlıların içinde değerlendirmek hem kurabiyelerin çöpe gitmemesini hem de daha farklı bir şekilde kurabiye yemeyi sağlayacaktır.

Sertleşen Kurabiyeler Nasıl Tazelenir?

Kurabiyelerin bazıları bayatlarken yumuşarken bazıları da sertleşir. İçlerinde bulunan malzemelerine göre değişen bu durum birkaç müdahale ile ortadan kalkması mümkün olan sorunlardan biridir. Son derece kolay bir yöntemle sertleşerek bayatlayan kurabiyeleri yumuşak ve daha lezzetli hale getirmek oldukça pratiktir. Kurabiyelerin konduğu kabın içerisine elma dilimlerini dizerek ertesi güne kurabiyelerin oldukça yumuşamış oldukları görülebilir. İsteğe göre bu işlemi çok yumuşak olmayan armut dilimleri ile de yapmak mümkündür.

Yumuşayan Kurabiyeler Nasıl Tazelenir?

Kurabiyelerin içine konan lezzetli iç harçları oldukça farklı ve şık olmalarını sağlasa da kısa sürede yumuşayarak bayat bir lezzette olmalarına neden olmaktadır. Genellikle elmalı ve muhallebili kurabiye gibi tariflerde karşılaşılan bu durum için, kurabiyeleri tekrardan fırınlamak işe yarayacak önerilerden biridir. Kurabiyenin ıslak kalmasına neden olan iç harçlarından dolayı kıtır özelliklerini yitirmiş olan kurabiyeler için üzerleri örtülü bir şekilde birkaç dakika fırında tutmak fayda sağlayacaktır. Çabuk yumuşama özelliği olan kurabiyeleri kapaklı saklama kutuları yerine ağzı açık kalacak şekilde peçete ile örterek saklamak daha geç yumuşamalarını sağlayacaktır.


Share.

About Author

Comments are closed.