Benmari Usulü Nedir? Nasıl Uygulanır?

0

Usta şeflerin en çok uyguladığı yöntemlerden biri olan benmari usulü, pek çok kişinin adını sıkça duyduğu ancak nasıl uygulandığı konusunda fikir sahibi olmadıkları bir yöntemdir. Genellikle malzeme listesinde yer alan çikolata için tercih edilen benmari usulü, bir çeşit eritme yöntemidir. Çikolata gibi eritilmesi gereken malzemeyi direkt olarak tencere içinde ateşe maruz bırakmak yerine, bir kâse içinde sıcak su dolu tencere içinde bekletmek çikolatanın lezzetini kaybetmeden erimesini sağlayacaktır.

Benmari Usulü Nasıl Uygulanır?

Uygulanması oldukça kolay ve sağlıklı olan benmari usulü isteyen herkesin uygulayabileceği bir eritme yöntemidir. Su dolu tencere önceden ateşe konup kaynatıldıktan sonra erimesi istenen çikolata ya da bal gibi yiyecekler bir başka kabın içinde sıcak su içine oturtulur ve karıştırarak katı yiyeceğin erimesi sağlanır. Pasta tariflerinde en çok çikolata eritmek için tercih edilen benmari usulü sayesinde, direkt olarak ocakta eriyen çikolatanın tadının değişmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Kıvamını kaybetmeden çikolatanın katı halden sıvı hale geçmesi, bu yöntem sayesinde oldukça kolaydır.

Benmari Usulünün Püf Noktaları Nelerdir?

İsminin yabancı kökenli bir yöntem olması uygulanmasının da zor olacağı algısını da oluştursa da, bazı püf noktalarına dikkat edildiği takdirde benmari usulü yöntemini uygulamak bir süre sonra vazgeçilmezlerden biri olmasını sağlayacaktır. Bu yöntem aracılığı ile eriyen yiyeceğin çok fazla kaynatılmadan ocaktan alınması, çikolata gibi yiyeceklerin tadının değişmesini önleyecektir. Diğer yandan eridikten sonra tekrar donma olasılığı yüksek olan yiyeceklerin çabuk kullanılması önerilir. Bir nevi buharda eritme yöntemi olarak niteleyebileceğimiz benmari yönteminde su dolu tencerenin de ocaktan alınmış olmasına sadece sıcak suyun buharı ile erimesi sağlanmalıdır.

Benmari Usulü Hangi Tariflerde Uygulanır?

Isı ile direkt teması söz konusu olduğunda tadı ya da yapısı değişmesi muhtemel olan yiyecekler için uygulanan benmari usulü, sebzelerin sağlıklı pişmesi içinde sıkça tercih edilmektedir. Özellikle son yıllarda benmari usulüne uygun pişirme tencerelerinin çıkması ve daha kullanışlı olması, buharda sebze pişirmeyi daha lezzetli ve sağlıklı hale getirmektedir. Çikolata, margarin ve bal gibi katı besin maddelerini eritmek için benmari usulü en akla yatkın yöntemlerden biridir. Eritilmek istenen yiyeceğin içerisine su kaçmamasına dikkat etmek, bu yöntemin olmazsa olmazlarından biridir. Aksi halde sadece buhar ile erimesi istenen yiyeceğe su temas etmesi kıvamın daha cıvık olmasına neden olacaktır.

Benmari Usulü Uygulanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Artık mutfakta farklı yöntemleri denemeye açık olan birçok kişi, benmari usulü gibi değişik yöntemleri geleneksel yöntemlere tercih etmektedir. Aslına bakıldığında eski insanların kendilerine has yöntemleri ile benzerlik gösteren benmari usulü. Eskilerin en çok kristalleşmiş balı eritme yöntemleri ile kesişmektedir. Bu noktada uygulamada aslında pek çok kişinin bildiği ancak, adının benmari usulü olması pek çok kişinin yanılmasına neden olmaktadır.

Benmari yöntemini doğru bir şekilde uygulayabilmek için esas olan eritilmek istenen yiyeceğin su ile temasından kaçınarak erimesini sağlamaktır. Bunun için sıcak dolu bir tencerenin içine başka bir kapta yerleştirilen yiyecek, alttaki suyun kaynayan buharı ile eriyecektir. Benmari usulü sayesinde kek ve pastaların vazgeçilmezi olan çikolata sosunu evde hazırlamak çok daha kolay ve keyifli hale gelmektedir. Hazır çikolata soslarını tercih etmek yerine, evde bulunan tablet çikolataları bu yöntemle eriterek oldukça akışkan bir çikolata sosu elde etmek mümkündür. Büyüklerin ve özelliklede çocukların çok sevdiği çikolatayı bu şekilde kek ve pastalara dâhil etmek lezzetin daha da katlanmasını sağlayacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.