Beşamel Sos Tarifi ve Beşamel Soslu Tarifler

0

Fransız mutfağına ait olmasıyla bilinen ve tüm dünya mutfaklarında kendine yer bulmuş olan beşamel sosu, beyaz sos adı verilen sosların en temel soslarından biridir. Birçok farklı yemek tarifi için de kullanılan beşamel sos, kıvamı tutturmak açısından biraz zorlu bir sos olsa da, doğru tarif ve dikkatli uygulama sonucunda oldukça lezzetli bir sostur.

Beşamel Sos Nasıl Yapılır?

Beşamel sosun kıvamını tutturmak için en çok dikkat edilmesi gereken nokta; un ve tereyağı miktarını eşit tutmaktır. Yapacağınız yemeğin miktarına göre sos tarifinde yer alan malzemeleri eşit oranda arttırılabilir veya azaltılabilir. Ortalama ölçülerde hazırlanacak beşamel sos için gerekli olan malzemeler şöyledir:

  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 yemek kaşığı elenmiş un
  • 5 su bardağı süt
  • Tuz, karabiber

Beşamel sosu hazırlamak için öncelikle derin bir tencere ocağa konur ve tereyağı içinde eritilir. Tereyağı tamamen eridikten sonra un, tencerenin içine eklenir ve un rengini hafifçe değiştirmeye başlayana kadar karıştırılır. Un rengini hafifçe değiştirip, koku yayılmaya başlandıktan sonra bu karışımın içine süt yavaşça eklenir. Karışım içinde bulunan unun topaklanmaması için hızlıca karıştırmak gerekmektedir. Bu karışım muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırılmaya ve pişirilmeye devam edilir. Muhallebi kıvamına gelen karışım ocaktan alınmadan hemen önce tuz ve karabiber eklenir. Sosa aroma vermesi için bir miktar muskat kullanılması da tavsiye edilmektedir.

Beşamel Sos Nerelerde Kullanılır?

Beşamel sos, tek başına kullanıldığında da oldukça lezzettli olmasına rağmen genellikle yemeklerin üzerine sos olarak kullanılmakta ve yemeğin lezzetini arttırmaktadır.

Beşamel Soslu Fırında Makarna Tarifi

Beşamel soslu fırında makarna yapmak için, öncelikle kullanacağımız makarnayı haşlamamız gerekmektedir. Bunun için, bir tencere kaynamış suyun içerisine 1 paket makarna eklenir ve et bulyon, tuz ve sıvıyağ eklenerek makarna pişirilir.

Makarna pişerken bir yandan ayrı bir kap içerisinde beşamel sos hazırlanır. Makarnaya lezzet vermesi açısından beşamel sosun pişmesine yakın içine yarım paket hellim peynir rendesi de eklenir ve son kez karıştırılarak ocaktan alınır.

Hazırlanmış makarnanın içerisine beşamel sosun yarısı dökülerek karıştırılır. Önceden yağlanmış fırın tepsisinin içerisine bu karışım dökülür ve yayılır. Kalan beşamel sos makarnanın üzerine dökülür ve 1 su bardağı kaşar peyniri rendesi makarnanın üzerine dökülür. 180 derecede ısıtılmış fırının içerisinde tepsinin üzeri kızarana kadar pişirilir.

Fırında Beşamel Soslu Brüksel Lahanası Tarifi

Önceden yıkanmış, sapları kesilmiş ve sararmış kabukları kesilmiş 500 gr Brüksel lahanası, tuzlu su içerisinde yumuşaması için 15 dakika kadar haşlanır. Bu süre içerisinde farklı bir kap içerisinde beşamel sos hazırlanır.

Lahanalar yumuşayacak şekilde haşlandıktan ve beşamel sos hazırlandıktan sonra, haşlanmış Brüksel lahanaları fırın tepsisinin içine dizilir ve üstüne beşamel sos eklenir. 1 su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri bu karışımın üstüne eklenir ve 180 derecede tepsinin üzeri kızarana kadar pişirilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.