Beşamel Sos Yaparken Kaçınılması Gereken 5 Hata

0

Beşamel sos, tüm zamanların en klasik Fransız yemeklerinin omurgası olan soslar sınıfının en çok yönlü anne sosudur. Süt, tereyağı ve unla hazırlanan bu sosun yapımı çok kolay görünse bile aceleyle ve bazı püf noktalarına dikkat edilmemesi halinde çok koyu, çok sulu veya topaklı olabilir.

Bu hataları dünyadaki bütün peynirlerle örtbas edemezsiniz, bu yüzden ilk seferinde doğruyu yapmanız gerekir. Birkaç hatayı önleyerek ve bu beş basit ipucunu izleyerek, ipeksi pürüzsüz beşamel sosu her zaman yapabilirsin. (Beşamel sos nasıl yapılır ve beşamel soslu tarifler)

1. Yanlış oranı kullanımı
Tereyağını ve birkaç kaşık unu kavurduğunuzda ve üzerine sütü eklediğinizde beşamel sosu yapabilirsiniz. Peki oranlar ne olmalı?

Doğru olan: Klasik bir beşamelin temel oranı, 2 gram yağ için 3 gram un olmalıdır. Bu orana bir litre süt kullanabilirsiniz. Daha kalın sos isterseniz sütü daha az koyabilirsiniz.

2. Yağ ve unu doğru zamana kadar pişirmeyin
Yağ ve un kavurma işi biraz aldatıcı olabilir. Kavurduğunuz yağ ve un kahverengiye ulaştığında, koyulaştırma kabiliyetinin bir kısmı kaybolur ve sosunu koyulaştırmak için daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır. Öte yandan, bir beşamel için, yeterince uzun süre pişirilmiş beyaz un olması da gerekiyor ki un tadı olmasın.

Şunu deneyin: Yemek hazırlamak için bir tarifte verilen pişirme sürelerine dikkat edin, daha sonra en iyi sonucu elde etmek için bekleyin. Kuru görününceye kadar yağ ve un kavurmasını pişirin ve en azından beş dakika, un kokmaya başladığında sütü ekleyin.

besamel-sos2

3. Soğuk süt kullanılması
Soğuk süt ile beşamel yapabilirsin, ama daha büyük bir karmaşa yaratacak ve pişirmek daha uzun süre bekleyeceksiniz.

Sıcak süt kullanmak için mikrodalga fırında bir-iki dakika boyunca sütünüzü ısıtın. Bir cam ölçme kabı, ısıtma ve dökme için idealdir. (Beşamel sos nasıl yapılır ve beşamel soslu tarifler)

4. Bir kerede bütün sütü ilave etmeyin
Hemen sütünü kavrulmuş yağ ve una eklemek, beşamel oluyturmak için en hızlı yol olabilir. Ancak özellikle süt soğuksa şoklama olabilir ve bu da topaklanmayı beraberinden getirir. Sürekli çırparak topakları gidermeye çalışırsınız.

Bunun yerine şunu deneyin: Soğuk sütün yaklaşık dörtte birini ekleyin ve yavaşça çırpın ve yağ ve un kavurması gevşedikten sonra kalan sütü yavaşça eklemeden önce topakları kırın.

5. Yeterince uzun süre pişirmeyin
Sütü ekledikten sonra biraz pişirin. Eğer uzun süre pişirirseniz sos kalın olun. Beşamel sosu istediğiniz kıvama gelmeden pişirmeyi durdurun. 2 dakika kadar sosu çırpın.

Beşameliniz mükemmel mi? Bunu anlamak için içine bir kaşık sokun. Kaşğın arkasında kalan sosu parmağınızla sıyırın. Parmağınızın geçtiğini alan temiz kalıyorsa sosunu mükemmel pişmiş demektir. Bundan sonra baharat ve peynirizi ekleyebilirsiniz.


Share.

About Author

Comments are closed.