Beyaz Sandviç Ekmeği Nasıl Yapılır?

0

Beyaz sandviç ekmeği lezzetli ve yumuşaktır. Özellikle çocuklarınızın okul beslenmesinin içine koyabilirsiniz. Yumuşaklığının yanısıra çocukların tadı sebebiyle sevdikleri sandiç ekmeğini evinizde yapabilirsiniz. Normal ekmekten biraz farklı ama zor değil.

Sandviç ekmeğine yumuşaklık vermek için su ve süt karışımını kullanarak denge sağlanıyor. Bir miktar tereyağı ile lezzetini biraz daha zenginleştirebilir, bir kaç kaşık şeker ile tatlılık verebilirsiniz.

Temel Beyaz Sandviç Ekmeği

2 somun yapar
Malzemeler
1 fincan ılık su
2 çay kaşığı aktif kuru maya
2 çorba kaşığı tuzsuz tereyağı
1 su bardağı süt (her çeşit)
2 çorba kaşığı toz şeker
1 çorba kaşığı tuz
5 1/2 – 6 1/2 fincan Çok amaçlı un,
Ayçiceği gibi nötr yağ

Yapılışı
Öncelikle mayayı su ile çözmeniz gerekiyor. Bunun için su ısıtın. Suyun sıcaklığı elinizi yakmayacak ölçüde olması gerekiyor. Parmağınızı birkaç saniye suda rahatça tutamıyorsanız, soğumasını bekleyin. Suyu, karıştırıcı veya büyük bir kasesin içine dökün ve mayayı üstüne serpin. Mayalar çözünene kadar yaklaşık 5 dakika bekleyin.
Tereyağını mikrodalgada veya ocakta eritin. Süt, şeker ve tuzu karıştırın. Süt karışımını ve 1 fincan unu mayaya ekleyin. Birlikte gevşek, pütürlü bir hale dönüşene kadar karıştırın.

sandvic-ekmek2
Ardından geri kalan unu eklemeye başlayın. Bu sırada hamuru sürekli olarak karıştırıcıda karıştırın. Karıştıma işlemine yaklaşık 8-10 dakika boylunca devam edin.
Hamur kaseye veya tezgaha yapışıyorsa her seferinde bir çorba kaşığı kadar un ilave edin. Hamur pürüzsüz hafif yapışkan hissetiğinizde hazırdır ve bir top haline getirin.
Karıştırma kabını temizleyin ve kurutun. İnce bir yağ filmi ile kaplayın. Hamuru bir top oluşturun, kabın içine koyun ve yağla kaplayın. Kaseyi mutfak havlusu ile örtün ve 1 saatte iki katına çıkıncaya kadar ılık bir ortamda kabarmasına izin verin.
Daha sonra hamurun üzerine un serpin ve iki eşit parçaya ayırın. Her parçadan gevşek bir top oluşturun. Topları 10 dakika bekletin.
Hamurlar yine kabarınca artık pişirme tavalarını yağ ile kaplayın ve içine yerleştirin. Ekmeğin yüzeyinin geniş olması önemlidir; bu onların kabarmasına yardımcı olur ve iç kısmının aşırı yoğun olmasını önler. Pişirme kabında ekmeği 30 ila 40 dakika boyunca bekletin ve yeniden kabarmasını sağlayın.
Fırının ortasına bir raf yerleştirin, üstündeki rafları çıkarın ve fırını 350 dereceye ayarlayarak ısıtın.
Tırtıklı bir bıçağı kullanarak, her bir somunun ortasına doğru uzun ve sığ bir eğik çizgi atın. Onları fırına yerleştirin. Isıyı 300 dereceye getirin ve 30 ila 35 dakika pişirin. Bitmiş ekmek altın renginde koyu kahverengi olacaktır ve alttan vurulduğunda içi boş olacaktır. Tavaları tel raflara tepsilerden çıkarın ve dilimlemeden önce tamamen soğumaya bırakın.
Tarif Notları
Depolama: Sarılarak saklanan ekmek birkaç gün boyunca oda sıcaklığında veya 3 ay boyunca dondurucuda kalabilir.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.