Bir Farklı Kısır Tarifi: Lübnan Mutfağından Tabule

0

Tabule, Lübnan mutfağından tarz ve yapılış açısından kısıra benzeyen ama bazı farklı malzemelerin kullanıldığı farklı bir lezzet. Kısır yerine bir kez de tabuleyi deneyin!

Tabule yaparken yeşil soğan, nane ve maydanoz yapraklarının hem taze olması hem de oldukça ince doğranması önemlidir. Ekleyeceğiniz limon suyu ve zeytinyağı tarifi hem leziz hem de faydalı yapacağı gibi dilerseniz çok az miktarda da üzüm veya elma sirkesi katarak kendinize özel farklı lezzetleri yakalayabilirsiniz.

Porsiyon 6 kişiliktir.

Malzemeler

1 su bardağı ince bulgur

2 bağ kıvırcık maydanoz

10 – 12 adet Büyük nane yaprakları

4 – 6 Adet yeşil soğan

3 orta boy domates

1 adet salatalık

2 adet limon

1 fincan zeytinyağı

Yeterli miktarda Tuz ve karabiber

Hazırlanışı

Bir kap içerisine bulguru koyunuz ve ne üst seviyesine gelecek şekilde su ilave ederek 20 dakika suda bekletiniz. Su çektikçe su ilave ediniz ve bulgurun 0 dakikada şişmesini sağlayınız.

Bulguru daha sonra ayrı bir kapta yıkayınız. Başka bir kapta temizlediğiniz salatalık, limon, yeşil soğan, nane, maydanoz ve domatesin kabuklarını ve sağlarını ayırarak yıkayınız.

Bulguru koyduğunuz kap içerisine salatalıkları, maydanozları, naneleri, yeşil soğanları ayrı ayrı ince ince doğrayarak bulgurun üzerine ilave ediniz. Daha sonra domatesleri rendeleyerek ilave ediniz ve karıştırınız.

Karışım üzerine limonların suyunu sıkınız, 1 fincan zeytinyağı, yeterli miktarda tuz ve karabiberi de ekleyerek 10 dakika boyunca karıştırınız. Karışımı servis tabaklarına koyarak sevdiklerinize servis edebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.