Brüksel Lahanası Hakkından Bilinmesi Gerekenler

0

Brüksel lahanası, sadece küçük lahana değildir. Bu küre şeklindeki sebze,  lezzetli ve vitamin açısından çok değerlidir. Özellikle akşam yemeklerin vazgeçilmez sebzelerinden olan Brüksel Lahanası hakkında bilmeniz gereken beş temel unsur.

  1. Saplı Brüksel Lahanası daha uzun dayanır

Eğer bulabiliyorsanız, Brüksel Lahanası saplı olarak satın alın. Bu şekilde Brüksel Lahanası çok daha uzun süre dayanır. Ayrıca Brüksel lahanasının sapları olmazsa kısa sürede tat ve nem kaybetmeye başlar.

  1. Kış aylarında yiyin

Brüksel Lahanası kış sebzesidir. Özellikle soğuk ortamlarda yetişir. Soğuk havada yetişen lahana şeker üretir ve bundan dolayı daha tatlıdır. Ağustos ve Mart ayları arasında tüketebilirsiniz.

  1. Filizin boyutu, lezzetinin bir göstergesidir

Küçük filizli brüksel lahanası daha lezzetli ve tatlı olur. Büyük brüksel lahanası ise lahana tadındadır.

  1. Brüksel lahanası çiğ veya pişmiş yenebilir

Brüksel lahanası çiğ veya pişmiş olarak yenilebilir. Çiğ yenileceği zaman yapraklarını temizlemek için çapraz olarak kesilmesi gerekmektedir. Pişirecekseniz, nasıl seviyorsanız öyle yapabilirsiniz. Buğulama, kavurma, kızartma veya haşlama olabilir. Sadece yumuşayana kadar pişirin unutmayın.

  1. Sebze soyucu kullanın

Brüksel lahanasını bütün olarak pişirmek isterseniz veya dilimlelem gerekirse dip kısmındaki sert bölümün çıkarılması gerekir. Bunun için bıçak kullanmak yerine sebze soyucunun uzun sivri ucunu kullanabilirsiniz. Böylece içine sıcak suyun girmesini sağlayarak lahanın daha hızlı ve eşit pişmesini sağlayabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.