Brüksel Lahanası Pişirirken Yapılmaması Gereken 5 Hata

0

Brüksel lahanası pişirmenin en kolay ve en lezzetli yolu fırında kızartmadır. Fırında Brüksel lahanası pişirmek çok kolay olsa da, yapılan bazı hatalarla istediğiniz sonucu alamama ihtimaliniz yüksektir. İşte Brüksel lahanası pişirirken yapılan o hatalar.

1. Düşük ısıda pişirme
Kızarmış Brüksel lahananızın gevrek olmasını istiyorsanız, yüksek sıcaklıkta pişirmeniz gerekir. Düşük sıcaklıkta pişirmek, istediğiniz gibi kızarmalarını engeller. O nedenle, Brüksel lahanasını fırına koymadan önce, fırını önceden yüksek sıcaklıkta ısıtın, sonra tepsiyi fırına koyun.

Brüksel lahanasını en az 200 °C sıcaklıkta pişirmek en iyi sonucu almanızı sağlar.

2. Yeterli yağ kullanmamak
Çıtır çıtır Brüksel lahanası pişirmenin bir diğer sırrı ise, zeytinyağını bol kullanmaktır. Brüksel lahanalarını fırına koymadan önce üzerine bolca zeytinyağı gezdirin. Bu lahanaların iyice karamelize olmalarını sağlar.

Her yarım kilo Brüksel lahanası için 2 yemek kaşığı zeytinyağı kullanmak yeterli olacaktır.

3. Tepsiye yerleştirme şekli
Brüksel lahanalarının tepsiye yerleştirmeden önce ikiye bölünmesi iyice kızarmaları ve karamelize olmaları için önemlidir. Ancak iyi pişmeleri için başka bir formül de, kesik taraflarının altta kalacak şekilde tepsiye yerleştirilmesidir. Biraz zamanınızı alacaktır ama tüm lahanaları kesilmiş tarafları alta gelecek şekilde yerleştirmeye özen gösterin. Bu lahanaların iyi pişmesini ve daha iyi karamelize olmasını sağlayacaktır.

4. Dış yaprakların atılması
Brüksel lahanalarını temizlerken ya da yarıya keserken dış yaprakları düşer. Onları çöpe atmak yerine fırına onları da koyabilirsiniz. Bu yapraklar çıtır çıtır cips haline gelirler ve yemeğinize fazladan lezzet katarlar.

5. Yeterli lezzet eklememe
Sadece zeytinyağı, tuz ve karabiberle Brüksel lahanası harika bir lezzet olacaktır ancak, diğer baharatları da kullanarak fazladan lezzet katabilirsiniz. Ayrıca bal, hardal ve parmesan peyniri de Brüksel lahanasına lezzet katarlar.


Share.

About Author

Comments are closed.