Çalışan Kadınlar İçin İftarlık Yemek Fikirleri

0

İftar saati, tüm aile bir arada, masada hazır olarak bekliyor olur. Yemekler hazırdır ve zamanın gelip yenmesi bekleniyordur. Kültürümüzde, olması gerekenin bu şekilde olduğu öğretilse de, çalışan hanımlar için durum biraz daha farklı olabilir. İftardan çok kısa bir süre önce, ancak eve varabilen çalışan bayanlar için, iftar saatine lezzetli yemekler yetiştirmek, biraz zor olabilir.

Çorbalar

Her yemekte olduğu gibi, çorbalar, iftar sofralarında da çok önemlidir. Pişmesi uzun zaman alan, düğün çorbası, tavuk çorbası gibi seçenekler yerine, bir gece önce haşladığınız mercimekleri kullanarak, hızlı ve lezzetli bir çorba hazırlayabilirsiniz.

Zeytinyağlılar

Hem iftar sofrasını zengin gösterir hem de lezzetli ve doyurucu seçeneklerdir. Bir gece önce hazırlamış olmanız, size zaman kazandıracaktır. Zeytinyağlı yemekler, bir gün beklediği zaman, dinlenmiş olduğundan, çok daha lezzetli olurlar. Zeytinyağlılar, sahurda tüketmek için de, lezzetli ve sağlıklı seçeneklerdir.

Ana Yemekler

Karmaşık yemekler yerine, hemen hazırlayabileceğiniz bir fırında köfte, siz diğer hazırlıkları yaparken pişerek, size çok zaman kazandırabilir. Baget tavuk parçalarını, karnıyarık tenceresine koyup, yanına birkaç tane havuç ve soğan ekleyerek, az su ile pişirmeniz, hem sağlıklı, hem lezzeti hem de pratik bir ana yemeğiniz olmasını sağlar.

Salatalar

Çok hızlı yapılabilecek ve severek yenebilecek bir salata; aysberg salatası. Aysbergin sadece üst kısmını dikkatlice yıkayıp, ortadan ikiye keserek, için kontrol ettikten sonra, iri parçalar halinde doğrayınız. İçine koyacağınız birkaç minik domates, nane ve maydanozu, limon ve yağ ekleyerek karıştırdığınızda, masanıza sağlıklı ve lezzetli bir yemek daha eklemiş olursunuz.

Birkaç Basit Öneri

Sebzeleri, tüm olarak buzdolabında saklamak yerine, temizlenmiş ve doğranmış şekilde, küçük parçalar halinde, derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Sebzelerin, çürüyerek ziyan olmasını da engelleyen bu yöntem sayesinde, sabah dondurucudan çıkardığınız sebzeniz, akşam siz eve geldiğinizde, pişirilmeye hazır halde bekliyor olur. Çok ekonomik ve zaman kazandıran bir yöntemdir.

Pilav gibi pişmesi uzun süren ama olmazsa olmaz yemekleri, bir gece önceden yapabilirsiniz. Buzdolabına kardırdığınız pilavınız, ertesi gün siz yemek hazırlarken ısıtılabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.