Çarkıfelek (Passion Fruit) Meyvesini Yakından Tanıyalım

0

Dilimizde çarkıfelek meyvesi olarak adlandırılan passion fruit tatlı/mayhoş tadıyla son yıllarda hayatımıza girmeye başladı. Peki nedir bu “passion fruit”, faydası var mıdır, yemeli miyiz? Bu yazımızda bu sorulara kısaca yanıt bulmaya çalışacağız.

Çarkıfelek meyvesinin anavatanı Güney Amerika’nın subtropikal iklime sahip bölgeleridir. Yaklaşık beş yüz türü olan bu meyvenin sadece mor ve sarı renkteki iki ana türü yaygın olarak yetiştirilmektedir. Bu meyve yuvarlak-oval biçimde olup çapı 4 ila 8 santim arasında değişmektedir. Bir adet meyvenin ağırlığı yaklaşık 40-50 gramdır. Sarı çarkıfelek meyveleri morlardan daha büyük olabilmektedir. Ancak mor renkli olan meyvelerin sarılara göre daha yoğun aromalı ve lezzetli olduğu söylenebilir. Meyvenin içinde açık turuncu renkte, parçacıklı ve çekirdekleri ihtiva eden bir sulu bir kısım bulunmaktadır.

Çarkıfelek Meyvesinin Sağlığımıza Faydası Var mı?

Öncelikle çarkıfelek meyvesinin antioksidanlar, vitamin, mineral ve diyet lifi zenginliği açısından oldukça sağlıklı bir meyve olduğunu söyleyerek başlayalım ve bu değişik meyvenin faydalarını sizin için listeleyelim:

  • Bu meyvenin 100 gramı günlük diyet lifi ihtiyacımızın %27sini karşılıyor. Meyvede bulunan iyi lifler, kolesterolün vücuttan atılmasına yardımcı oluyor. Ayrıca, kalın bağırsak zarının zehirli maddelerle temas süresini kısaltarak kalın bağırsağı korumaya yardımcı oluyor. Bununla birlikte kansere sebep olan zehirli maddelerin de kalın bağırsaktan uzaklaştırılmasını kolaylaştırıyor.
  • Çarkıfelek meyvesinin her 100 gramında 30 miligram C vitamini bulunuyor ki bu oldukça yüksek bir oran. Suda çözünen güçlü bir antioksidan olan C vitamini sayesinde bu meyve vücudun enfeksiyon yapıcı maddelere ve serbest radikallere karşı korunmasında yardımcı rol oynuyor.
  • Meyve aynı zamanda iyi bir A vitamini kaynağı. Bu da çarkıfelek meyvesini görme sağlığı açısından önemli hale getiriyor. A vitamini mukoza zarı ve cilt için de oldukça sağlıklı.
  • Taze çarkıfelek meyvesi zengin bir potasyum kaynağı; 100 gram meyvede tam 384 miligram potasyum içeriyor. Potasyum kalp ritmini ve tansiyonu düzenlemede önemli bir mineral. Bunun dışında demir, bakır, fosfor ve magnezyum mineralleri de çarkıfelek meyvesinde çeşitli oranlarda bulunmaktadır.

Çarkıfelek Meyvesi Nasıl Yenir?

İyice yıkadığınız meyveyi uzunlamasına ortadan ikiye kesin. Ortasındaki çekirdekli sıvı kısmı bir kaşık yardımıyla çıkarın. Daha sonra meyvenin kalın kabuğunu çıkarın. Meyveyi bu haliyle tüketebilirsiniz. Çarkıfelek meyvesinin tatlı ve hafif mayhoş bir tadı vardır. Çarkıfelek, meyve salatalarınıza değişik bir tat katacaktır. Çeşitli tatlı tariflerinde kullanılabilen çarkıfelek meyvesi, pizza malzemesi olarak bile kullanılmaktadır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.