Çemen Otu Tohumu Nasıl Yenir?

0

Çemen otu, Hindistan, Güney Asya ve Akdeniz’in bazı bölgelerinde başlangıçta yabani bir bitkidir. Uzun süre emziren kadınlarda sütü arttırmak için bir çay olarak kullanılan, bugün hem tohum formunda hem de hem sindirim yardımcısı hem de emziren anneler için süt arttırıcı olarak pazarlandığı bir besin takviyesi olarak mevcuttur. Tohumlar genellikle baharatlı tatların iyi harmanlandığı körilerde ve diğer yemeklerde kullanılır.

Çemen otu tohumlarını salataların üzerine, çorbalara veya bir tutam baharat istediğiniz diğer yemeklere serpin. Yemek tarifleriniz için doğru baharat miktarını bulana kadar kullanılan miktarı deneyin. Çemen Otunun Sağlık Açısından 5 faydası

Hazımsızlığa yardımcı olabilecek ferahlatıcı bir tat için tohumlarla birlikte bir çay demleyin. Bir çay kaşığı tohumla başlayın ve çay içilinceye kadar sıcak suyla demleyin.

Tohumları birkaç gün boyunca nemli kağıt havlular arasında filizleyin. Bu filizi çorba ve körilere ekleyin. Filizlerin üç günden fazla büyümesine izin vermeyin, aksi halde acı olabilirler.

Hemen kullanmadığınız filizi kurulayın ve öğütün. Bu toz, bir sofra sosu olarak tuz gibi kullanılabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.