Çerkez Tavuğu Nasıl Yapılır?

0

Çerkez tavuğu çok pratik bir yemektir. Hem lezzeti ile beğeni toplayan hem de pratik olan Çerkez tavuğunu davet yemeklerinizde servis edebilirsiniz. Ana yemeklerin yanında servis edilen bir çeşit meze Çerkez tavuğu, eskiden Çerkezler tarafından yapılan bir yemek olarak biliniyordu. Eski zamanlarda blender tarzı mutfak aletleri olmadığı için yapımı zahmetli oluyordu. Ceviz içi kullanarak veya un ekleyerek yapılan farklı tarifleri bulunmaktadır.

Çerkez Tavuğu Malzemeleri Nelerdir?

Çerkez tavuğu yapmak için, beş çorba kaşığı toz ceviz içi, bir su bardağı tavuk suyu, tavuk suyunuz yoksa süt, bir parça tavukgöğsü, 3 çorba kaşığı bütün ceviz içi, bir çorba kaşığı tereyağı, bir su bardağı kadar galeta unu, baharat, sarımsak gereklidir.

Evde Galeta Unu Nasıl Yapılır?

Eğer Çerkez tavuğu yapmak istiyor ama evde galeta unu bulunmuyorsa, kendiniz galeta unu yapabilirsiniz. Bayatlamış ekmeklerinizi galeta unu yapımında kullanabilirsiniz. Bayat ekmeklerinizi fırının ızgara telinin üzerine dizin. Fırını 150 veya 160 derece sıcaklığa ayarlayın. Bayat ekmekleri 10 dakika fırınladıktan sonra, havan veya mutfak robotu kullanarak ufak parçalara, toz haline getirin. Bu galeta ununu cam kavanozlarda saklayarak ihtiyaç gördüğünüzde kullanabilirsiniz.

Çerkez Tavuğu Nasıl Yapılır?

Öncelikle tavuk etini haşlayın. Bu haşlanma sırasında çıkan tavuk suyundan bir bardak ayırın, tercihe göre tavuk suyu yerine sütte kullanabilirsiniz. Tavuk etinden bir parça ayırın. Geriye kalan tavuk etlerini ellerinizle küçük küçük tivtikleyin, uğraşmak istemiyorsanız blender kullanabilirsiniz. Tavuk parçalarını toz haline getirmemeye dikkat edin. Tavuk suyu veya sütü derin bir kaba alın. Bir bardak kadar ev yapımı galeta ununu ilave edin, sarımsakları döverek karışıma ekleyin. Tavuk etlerini de ilave ederek iyice ezin. Macun kıvamına geldikten sonra üç çorba kaşığı toz halindeki ceviz içini ekleyin. Tuzunu ekleyin. Bir çorba kaşığı tereyağını eritip kızdırın, içerisine toz kırmızıbiberi ekleyin. Çok fazla ocakta tutarsanız biberler yanacaktır, bu nedenle hemen ocaktan alın. Boza kıvamına gelmiş karışımı ayırdığınız iri tavuk etlerini ve bütün cevizleri ile birlikte servis tabağına yerleştirin. Bir miktar daha cevizle süsleyin. Tereyağını gezdirin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.