Çerkeztavuğu

0

Çerkeztavuğu’nun, çerkezcede orijinal adı Şipşi, Gürcistan’da yapılan adı da Gürcüce’dir. Bize de bu mutfaklardan geçmiştir. Diğer mezelere göre yapılması biraz daha uzun süren Çerkeztavuğu, bir tavuk ile yapılan en güzel tariflerden biri o yüzden birazcık çabaya değer! 🙂

MALZEMELER

Yarım tavuk

Bir su bardağı ceviz içi

İki su bardağı tavuk suyu

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Bir tatlı kaşığı pul biber

Bir tatlı kaşığı tuz

İki diş sarımsak

Dört-beş dilim bayat ekmek

YAPILIŞI

Derin tenceremizi alalım içine yarım tavuğumuzu ve bir tatlı kaşığı tuzumuzu ilave edelim. Tavuğumuz yumuşayana ve çatal taktığınız zaman hemen kopana kadar pişsin. Haşladığımız tavuğumuzu kemiklerinden ayıralım ve tavuğu tiftelim.  Robotumuzun içine dört-beş dilim bayat ekmeğimizi, yarım su bardağı ceviz içini ve iki diş sarımsağımızı koyalım ve robottan geçirelim. Üzerine soğuttuğumuz iki su bardağı tavuğumuzun suyunu da ilave edelim ve tekrardan bir kez daha robottan geçirelim.

Bir kabın içine robottan geçirdiğimiz karışımımızı ve tifttiğimiz tavuğumuzu ilave edelim ve büyük servis tabağımızın içine alalım.

Üzerine dökeceğimiz sosu hazırlamak için tavamızı alalım, içine iki yemek kaşığı sıvı yağımızı ve bir tatlı kaşığı pul biberimizi koyalım bir kaç dakika kavuralım. Servis tabağımıza aldığımız tavuğumuzun üzerine sosumuzu gezdirelim. Ayırdığımız iri ceviz tanelerini çerkez tavuğumuzun üzerine dizelim ve süsleyelim.

Mezemiz hazıır!

AFİYET OLSUN…


Paylaş.

About Author

Comments are closed.