Çiğ Köfte Nasıl Yapılır?

0

Çiğ köfte, ait olduğu Şanlıurfa yöresini aşmış, artık tüm Türkiye’ye ait bir yiyecek haline gelmiştir. Eskiden sadece çok usta kişiler tarafından, özel günlerde yapılan çiğköfte, günün her saatinde bulunabilir ve kolay ulaşılabilir bir gıda haline gelmiştir. Dışarıdan yiyecek almayı sevmeyen kişiler ise işin inceliklerini öğrenip, evlerde yapmaya başlamışlardır.

Etli Çiğ Köfte Nasıl Yapılır?

Çiğ köfte için kullanılacak etin, makine kıyması değil de, çok ince kıyılmış bıçak kıyması olması makbuldür. Bu şekilde bulunamadığında, çift çekilmiş kıyma da kullanılabilir. Etin, kıyma makinesine alınmadan önce, tüm sinirlerden arındırılmış olması gerekir. İkinci önemli malzeme; çok ince köftelik bulgurdur. Kıyma ve bulgur, 1/1 ölçek ile kullanılmalıdır. Yarım kilo ince çekilmiş kıyma için yarım kilo köftelik ince bulgur kullanılmalıdır. Ölçüleri tam vermek gerekirse; 4 su bardağı ince bulgur, yarım kilo iki kez çekilmiş kıyma, 5 yemek kaşığı isot, birer çimdik tuz, karabiber, kimyon, 5 adet yeşil soğan, 1 adet büyük boy kuru soğan, 2 diş sarımsak, yarım çay bardağı sıvı yağ, 1 demet maydanoz, bir limon, birer yemek kaşığı ile domates ve biber salçasıdır. Çiğ köfte yoğurmak için kullanılan özel leğene; rendelenmiş kuru soğanı, salçaları, sıvı yağı, baharatları ve bulguru ekleyerek karıştırınız. İyice karıştıktan sonra, elinizi hafif ıslatarak, arada bir tutam kıyma ekleyerek, yoğurmaya başlayınız. Malzemelerle karıştırdığınız kıyma, karışımın içinde fark edilmeyecek kadar ezilene kadar yoğurunuz. Bu hale gelince, bir parça daha kıyma ekleyiniz. Elinizdeki tüm kıyma bittikten sonra dahi, yaklaşık yarım saat kadar yoğurmaya devam ediniz. Bu işlem ile etin bir nevi pişmesi amaçlanıyor. Macun kıvamına geldiğinde, doğranmış maydanoz ve yeşil soğanı ekleyerek, kısa bir süre daha yoğurduktan sonra, avuç içinizde sıkıştırarak şekil veriniz. Aysberg veya marul ile birlikte servis ediniz. Sağlık Bakanlığının kararı ile etli çiğköfte satışının yasak olduğunu da belirtmekte fayda var.

Etsiz Çiğ Köfte Nasıl Yapılır?

Tüm malzeme, kıyma hariç hazırlanarak, yoğurma işlemi sırasında, ellerini birkaç kez ıslatmak suretiyle, sağlıklı bir şekilde, etsiz çiğköfte yapabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.