Çikolatadan Kalpler Nasıl Yapılır?

0

Pasta ve kekleri süslemek için çikolata ve sosu en çok sevilen alternatiflerden biridir. Ancak çikolataya kalp şekli vererek yeni şekiller elde etmek, pasta süslemeyi daha keyifli ve romantik kılacaktır. Son derece kolay olan çikolatadan kalpler ikramlıkları servis ederken şık bir görsellik elde etmeyi sağlamaktadır.

Evde Çikolatadan Kalp Nasıl Yapılır?

Hazır satılan kalp şeklindeki çikolataları evde yapmak oldukça kolaydır. Bunun için kalıp çikolata ya da çikolata sosuna ihtiyaç vardır. Kalp şeklinde olan küçük kek kalıpları çikolatadan kalpler yapmak için en pratik yöntemlerden biridir. Tablet çikolatalar benmari usulü eritilip kalıplara istenen kalınlıkta ekledikten sonra buzlukta dondurmak oldukça şık kalp çikolatalar yapmayı sağlayacaktır. İçi dolgulu kalp çikolata yapmak için ise dondurmadan önce çikolatanın orta kısmına karamel ya da meyve sosları koyularak derin dondurucuya koyulabilir.

Erimiş Çikolatadan Kalpler Nasıl Yapılır?

Çikolata herkes tarafından çok sevilir ancak çikolatadan kalpler çikolatanın insan üzerindeki olumlu etkisini daha da artıcı özelliği muhakkaktır. Mutfakta görselliğe önem verenler için uğraşılası nitelikte olan çikolatadan kalplerin yapımı oldukça basittir. Cezve içerisinde kaynayan suyun üzerine cam kâse içinde çikolatalar eritilir. Ardından krema sıkma poşeti içine alınan soğumuş çikolata, fırın tepsisi üzerine serilmiş pişirme kağıdının üzerine kalp şekilleri çizilerek sıkılır. Derin dondurucu da yaklaşık bir gün beklettikten sonra yeterince sertleşen kalp çikolatalar pastaları süslemek için oldukça şık bir süs olacak ve lezzet katacaktır.

Çikolatadan Kalpler Yapmanın Püf Noktaları

Mutfakta geçirilen zamanın eğlenceli kılacak tariflerden biri olan çikolatadan kalpler, bazı püf noktaları ile daha garanti bir lezzete dönüşebilmektedir. Bu noktada kalp şekli verilmek istenen akışkan çikolatanın mutlaka benmari usulü ile eritilmiş olmasına dikkat etmek gerekir. Hazır çikolata soslarına göre daha yoğun kıvamlı olan bu yöntem sayesinde kalpten çikolataları istene şekilde ikram etmek mümkün olacaktır. Ayrıca eritilen çikolataya bir miktar tereyağı eklemek de çikolatanın lezzetini ve esnekliğini artıracaktır. Eridikten sonra çabuk donma özelliğine sahip olan çikolatayı bekletmeden hemen kalp şekli vermeye başlamak gerekir.

 

 

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.