Çileği Tatlandırmanın İki Yöntemi

0

Çilek artık her mevsim pazarlarda, manavlarda bulabildiğimiz bir meyve oldu. Ancak mevsiminde olmadığı zaman aldığımız çilekler zaman zaman tatsız olur. Bu durum herkesin başına gelmiştir. Canınız çok çekip aldığınız çileğin tadının olmadığını görürseniz, sakın atmayın. Çileğinizi tatlandırmanın ikin püf noktasını sizlere anlatacağız.

kavanozda-cilekÇileğinizi tatlandırmanın 1. Yöntemi:

Çileklerinizi iyice yıkalın ve ikiye kesin. Kesilmiş çileklerinizi ağzı kapanan bir kavanozun içine koyun. Bir bardak çilek için iki tatlı kaşığı şeker i de kavanoz içindeki çileğin üzerine ekin. Ancak çilek çok tatsız ise o zaman biraz daha şekere ihtiyaç olabilir.

Ayrıca yine bir bardak çilek için bir tatlı kaşığı limon suyunu ekleyin.

Çilek, limon suyu ve şeker bulunan kavanozun kapağını kapatın. Çilek yavaş yavaş sulanmayı ve tatlanmaya başlayacaktır. En az bir saat bu karışımı kavanozun içinde tutun.

Yemeye başladığınızda çileğin istediğiniz ölçüde tatlandığını göreceksiniz.

cilek-tatlandirma2Çileğinizi tatlandırmanın 2. Yöntemi:

Fırını 275 dereceye ayarlayın. Çileklerinizi yıkayın ve ikiye kesin. Çilek dilimlerinin büyüklüğünü kendi isteğinize göre ayarlayın. Kestiğiniz çilekleri parşomen kağıdının üzerine serin. Tek kat olmasına özen gösterin. Çileğinizin tatlılığına göre üzerine şeker serpin. Eğer yarı tatlı ise üzerine bir tatlı kaşığı kadar şeker serpin. Çilek ve şeker fırında mükemmel bir uyum ile birleşecek ve çileğin tadı güzelleşecektir. Fırında yaklaşık 20 dakika pişirdikten sonra çilekleri çıkarın. Soğuduktan sonra afiyetle yiyebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.