Çilek Turşusunu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

0

Fermente gıdalar hepimizin bildiği bir çok sağlık yararına sahiptir. Yiyeceklerin fermantasyonu sağlıklı bakteri ekler, bu yüzden meyve ve sebzelerin dekapaj edilmesi onları probiyotik yapar. İşlem ayrıca, yemeğin tadını, dokusunu ve lezzetini de etkiler ve fermente edilmiş yiyecekler farklı lezzetler sunar.

Fermente gıdalar yaz için son derece iyidir, çünkü bu mevsimde bakteri saldırılarına daha yatkınsınız. Fermente gıdalar, serinletici gıdalardır ve iyi bakteri bakımından zengindir. Çilek yemeniz için 8 neden

Neden Çilek Turşu Yapmalısınız ve Nasıl Yapılır?

Çilek, yaz aylarında en lezzetli meyvelerden biridir. Antioksidanlar bakımından zengin ve kalorisi düşüktür. Ayrıca, sindirime yardımcı olduğu ve cilt sağlığını arttırdığı bilinmektedir.

Çilek turşusu yapmanın birçok farklı yolu vardır. Çilek turşusu hazırlamak için en kolay yolu sirke ve şekerdir. Turşu suyunu asla dökmemeniz için 9 neden

Gerekli malzemeler

1 kilo olgun fakat sert çilek (ikiye bölünmüş)
1 buçuk bardak beyaz balzamik sirke
¼ bardak şeker
2 yemek kaşığı koşer tuz

Çilekleri ısıya dayanıklı bir kavanozun içine koyun. Sirkeyi, şekeri, tuzu ve ⅔ su bardağı suyu küçük bir tencerede orta ateşte kaynatın, şekeri ve tuzu eritmek için karıştırın.

Çileklerin üzerine dökün. Soğumaya bırakın. Kavanozun kapağını kapatın ve birkaç gün bekletin. 5 gün sonra çilekler turşu haline gelecektir. Turşunun çabuk bozulmaması ne yapılmalı?

Soğutulmuş turşu servis yapın. Fermantasyon işlemini başlatmak için kavanozunuza bir turşu başlangıç ​​kültürü de ekleyebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.