Çıtır Kabak Dilimleri

0

Son derece yapımı kolay olan çıtır kabak dilimleri çok sağlıklı bir atıştırmalıktır. Yağsız kağıt üzerine döşenerek fırında pişirilen kabak dilimlerinin sıcakken tüketilmesi uygun olur. Fırından çıktıktan sonra bekletildiği taktirde kabak suyunu salacağından yumuşar. o nedenle fırından çıkar çıkmaz yenmesi daha uygun olacaktır. Çünkü fırından çıkar çıkmaz yendiğinde çıtır çıtır olur. Malzemeleri her evde olan basit malzemelerdir. Yaz aylarının vazgeçilmez yemeği olabilir.

Malzemeler

Sırası ile; 3 adet kabak, zeytinyağı, tuz, sarımsak tozu, pul biber, 1 su bardağı UN, rendelenmiş kaşar peyniri.

Hazırlanışı

Kabaklar yuvarlak olarak doğranmalıdır. Derin bir kasede malzemelerin hepsi karıştırılır. Dilimlenen kabakları bu karışım ile birbirine yedirmeli. Fırın tepsisine yağlı kağıt serip kabakları tepsiye yerleştirip önceden 200 derece ısıtılmış fırında ortalama yarım saat kadar pişirmek gerekiyor. Tabi bu süre fırın modeline göre değişeceği için süresini herkesin kendi ayarlaması yerinde olacaktır.

Fırından çıkarmadan 5 dakika öncesinde rendelenen kaşarlarda serpiştirilip pişirme işlemi sonlandırılmalıdır. Son derece sağlıklı bir atıştırmalıktır. Balık yemeğinin yanında güzel bir meze olarak düşünülebilir. Sarmısaklı yoğurt ile tüketileceği gibi hardal, ketçap v.s. gibi çeşitli soslar ile de tüketilebilir. Gerisi kişinin ağız tadı ve zevkine kalmıştır. Kızartma olmadığından dolayı ve zeytinyağı ile hazırlandığından dolayı son derece sağlıklıdır.

Diyet yapan kişiler tarafından bile rahatlıkla tüketilebilir. Tam bir vitamin deposudur. Ayrıca pul biber ilave edildiğinden dolayı metabolizma hızlandırır ve ayrıca kabak sindirim için faydalı bir sebze olduğundan dolayı da zayıflamaya katkısı çok olan bir besindir. Bu tarif her zaman gerek meze çeşidi gerekse öğlen atıştırmalığı ya da akşamları hafif bir geçiştirme gibi düşünülebilir. Yemeğiniz az olduğunda ilave bir menü olarak da sofralarda yerini alabilir. Pikniklere güzel bir alternatif olarak düşünülebilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.