Dereotu Turşusu Nasıl Yapılır?

0

Dereotu Turşusu için kullanılan malzeme bildiğimiz dereotu yani yeşil dereotu değil, dereotunun tohumlarıdır. Dereotu turşusunu yapmak için kullanılacak en iyi malzeme ise salatalıktır.

Kullandığınız salatalık veya sebze ne olursa olsun, olgunlaşmış olmasını sağlayın ve bu turşunuza diri bir his verecektir. Asit vermeden önce sebzeleri yıkayın ve çürükleri veya lekeleri kesin.

Dereotu Tohumu ve Diğer Tatlandırıcılar
Dereotu turşusu için ana lezzet, yemekte kullandığımız tüylü dereotu otu yaprakları değil, daha çok dereotu tohumundan geliyor. Pazarlarda ve aktarlarda bulabilirsiniz.

Tuzlu su
Bu turşular, eşit miktarda elma sirkesi ve tuz ile karıştırılmış sudan oluşan çok basit bir tuzlu suyla yapılır. Bu tuzlu su salatalıkların üzerine dökülür.

Neye ihtiyacın var

Malzemeler
1 veya 1.5 kilo küçük salatalık
4 diş sarımsak
2 çay kaşığı dereotu tohumu
1/2 çay kaşığı kırmızı biber (isteğe bağlı olarak )
1 fincan sirke
1 su bardağı su
1 -1/2 çorba kaşığı salamura tuzu veya kosher tuzu

Yapılışı
Kavanoz hazırlayın
Uzun süreli saklama için turşu yapmayı planlıyorsanız, bir tencerede suyu kaynama noktasına getirin, bu suda kavanoz ve kapakları sterilize edin.

Buzdolabında turşu yapmayı planlıyorsanız, kavanozları ve kapakları yıkamanız yeterlidir.

Salatalığı hazırlayın:
Salatalıkları yıkayın ve kurutun. Gevşek turşuya yol açabilecek enzimler içeren salatalığın çicek ucunu kesin. Tercihinize göre salatalığı kesin.

Baharatları kavanozlara ekleyin:
Malzemeler iki kavanoz turşu için olduğundan verdiğimiz kalzeme miktarını ikiye bölün ve yarısını bir kavanozun içine koyun.

Salamura tuzlu suyu kaynama noktasına getirin:
Sirke, su ve tuzu yüksek sıcaklıkta küçük bir sos tavasında birleştirin. Kaynama noktasına getirin. kavanozlara doldurduğunuz malzemenin üzerine dökün.

Hava kabarcıklarını çıkarın:
Tüm hava kabarcıklarını gidermek için kavanozları sağa ve sola yatırın. kavanozu salladıkça içindeki hava kabarcıkları çıkacaktır. Ardından kavanozların kapağını kapatın.

Turşunuzu hemen kullanmayacak ve uzun süreli saklama yapmak istiyorsanız kapağı kapanmış kavanozları sıcak suyun içine ters bir şekilde koyun. 5 dakika sonra sıcak suyun içinden çıkarın ve kapakları elle kontrol edin. Kapak açılıyorsa, o zaman turşusunuzu kısa sürede tüketin.

Uzun süreli saklamalarda turşuları oda sıcaklığından tutabilirsiniz. Ancak kısa sürede yiyecek ve kapakları sıkıştırmadıysanız o zaman turşusu buzdolabında saklayın.
Turşunuzu yemek için en az 48 saat bekleyin.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.