Dibi Tutmadan Süt Nasıl Kaynatılır?

0

Süt kaynatmanın olmazsa olmazlarından biri de dibinin tutmasıdır. Neredeyse her bayanın karşılaştığı durumlardan biri olarak süt kaynatmak, üstelik dibinin tutmasını önlemek oldukça özen gerektiren bir iştir. Pastörize sütlere nazaran evine aldığı sütü sütçülerden alarak kaynatmayı tercih eden bayanlar için dibi tutmadan süt pişirmenin bir takım püf noktaları bulunmaktadır. Hem sütün tamamını faydalı bir şekilde tüketmek hem de tencere temizliği ile uğraşmamak için mutlaka bu bilgiler dikkate alınmalıdır.

Süt Pişirirken Dibi Tutmaması İçin Neler Yapılmalı?

Özellikle kaynamaya başlamış olan sütü yüksek ateşte pişirmeye devam etmek kısa süre içinde dibinin tutarak etrafa yanık kokularının yayılmasına neden olur. Bunun için öncelikle sütü kısık ateşte kaynatmaya özen göstermek gerekir. Kaynatmaya başlamanın öncesinde etkili bir yöntem uygulamak isteyenler ise, sütü tencereye koymadan önce tencereyi bir miktar su ile çalkalamaları gerekmektedir. Büyük ölçüde işe yarayan bu pratik bilgi sayesinde tencerenin dibini tutturmadan sütü kaynatmak mümkün olacaktır. Süte Alternatif Süt Olmayan İçecekler

Dibi Tutmadan Süt Pişirmenin Püf Noktaları

Süt pişirirken taşırmadan pişirmek kadar dibini tutturmamak da maharet gerektirir. En çok karşılaşılan durumlardan biri olarak sütün tadına yanık kokusunun sinmemesi için tencerenin dibini mutlaka ıslattıktan sonra sütü koymak gerekir. Tencerenin dibine sütün tutmaması için sürekli karıştırmayı tercih edenlerin işini büyük oranda kolaylaştıracak bu yöntemi uygulamak bir dakikayı bile almayacaktır. Böylelikle dibine tutmayan sütü istenen süre kadar kaynatarak dezenfekte etmekte mümkün olacaktır.

Çelik Tencerede Dibi Tutmadan Süt Nasıl Kaynatılır?

Süt kaynatmak için en çok tercih edilen tencere modellerinden biri çelik tencerelerdir. Ancak süt kaynatmak için ideal olan bu seçenek aynı zamanda sütün dibine en çok tutmasına da neden olur. Çelik tencerenin kullanışlılığından vazgeçemeyenler sütün dibine tutmadan kaynaması için kısık ateşte pişirmeleri gerekir. Sütün dibine tutmaması için en yaygın bilinen yöntemlerden su ile tencereyi ıslatmanın yanı sıra sütün içine bir miktar toz şeker atarak da dibine tutması önlenebilir. Sütünü açık satılan yerlerden alanlar için son derece faydalı olan bu bilgi aynı zamanda temizlikle geçirilen sürenin de oldukça kısalmasını sağlayacaktır. Unlu Mamullerde Süt ve Tereyağı Nasıl Değiştirilir?


Share.

About Author

Comments are closed.