DIY Meyve ve Sebze Spreyi + 3 Temizleme Bekletme Yöntemi

0

Hepimiz böcek ilaçlarının zararlı olduğunu biliyoruz ve yapabildiğimiz zaman organik satın almamız gerekiyor. Peki ya taze ürünlerimizde gizlenen diğer şeyler? Taze meyve ve sebzelerimize, zarar verebilecek istenmeyen mikropları gidermek için kullanmadan önce iyice yıkamak veya ıslatmak önemlidir.

Doğal meyve + sebze spreyi
Ticari olarak hazırlanmış ürün alabilirsiniz ancak evde yapmak çok kolay ve bütçe dostu. Ayrıca % 100 doğaldır. Sprey yapmak, üzerinde derili veya kabuğu olan herhangi bir sebze veya meyve için harikadır. Elma, domates, salatalık, biber, mango, vb. Kabuğu yemeseniz bile mangoda olduğu gibi, ürünü temizlemek önemlidir. Böylece keserken, kabuğundan elinize geçen mikropu meyvenin kendisini aktarmazsınız.

Sirke ve limon dezenfektanlar olarak işlev görür ve ayrıca balmumu veya kalan pestisitlerin kabuklarından arındırılmasına yardımcı olur. Greyfurt tohumu özü, aynı zamanda güçlü bir mantar önleyici olan güçlü bir anti-mikrobik maddedir. Çok acı bir tadı vardır ve tahrişe neden olabilir. Bu yüzden sadece 10 damla gerekir.

İlgili: Alışverişten sonra meyve ve sebzeleri nasıl saklamalısın?

DIY doğal Meyve + Sebze Spreyi
1 1/2 ila 2 su bardağı su
2 yemek kaşığı beyaz sirke
2 yemek kaşığı limon suyu
10 damla greyfurt çekirdeği ekstresi (isteğe bağlı)

Birlikte karıştırın ve bir sprey şişesine dökün. Meyvelere ve sebzelere (mantarlar hariç) püskürtün ve birkaç dakika bekletin. Gerekirse fırçalayın ve iyice durulayın.

3 MEYVE + SEBZE ISLATMA METODU
DYöntem 1 ve 2, salata yeşillikleri, brokoli, karnabahar ve pırasa gibi yapraklı yeşillikler için mükemmeldir. Yöntem 3, taze meyveler için iyidir. Onları çok uzun süre, özellikle meyvelerde bekletin. Tek ihtiyacınız olan otuz saniyeden birkaç dakikaya kadar. Bir şey özellikle kirliyse, temiz suyla iyice durulayın.

Yapraklı yeşillikler içinde küçük böcekler olabilir. Sirkeli tuz, ekstra bakteri öldürme gücü sağlar . Özellikle E.coli gibi tehlikeli bakterilere karşı faydalı olabilir.

İlgili: Meyve ve sebzelerden pestisitleri nasıl çıkarabilirsiniz?

Yapraklı yeşillikler için Yöntem 1:
Büyük su
4 yemek kaşığı tuz
1/2 limon suyu
Birlikte büyük bir kapta karıştırın. Yeşillik ekleyin ve birkaç dakika bekletin. İyice durulayın.

Yapraklı yeşillikler için Yöntem 2:
3 su bardağı su
1 su bardağı sirke
1 yemek kaşığı tuz
Birlikte karıştırın ve ıslanmasına izin verin. İyice durulayın.

Eve geldiğinizde her şeyi yıkamayı tercih ederseniz, her şeyin tamamen kurumasını sağlayın ve fazladan nemi almak için ürün çekmecelerini bir bez veya kağıt havluyla kaplayın.

Yöntem 3: taze meyveler için mükemmel
4 su bardağı su
1-2 yemek kaşığı beyaz sirke
Bir kapta karıştırın. Meyveleri ekleyin. En fazla 5 dakika bekletin. Kaseden çıkarın ve iyice durulayın. Soğumadan önce tamamen kurumasını bekleyin.

İlgili: Organik alınması gerekmeyen 14 sebze


Paylaş.

About Author

Comments are closed.