Dolma İçin Erkek Biber mi, Dişi Biber mi Daha İyidir?

0

Dolmalık biberlerin dişisi ve erkeği olduğunu biliyor muydunuz? Peki, erkek ve dişi biberlerin arasında ne gibi farklar var ve onları nasıl ayırt edebilirsiniz?

Biber dolmalarını pişirirken, bazılarının piştiğini, bazılarının ise pişmediği oluyor mu? Nasıl oluyor da aynı malzemelerin pişme süreleri farklı olabiliyor? Bunun nedeni erkek ve dişi olmalarından kaynaklanmaktadır. İşte erkek ve dişi biberlerin arasındaki farklar… Kırmızı, sarı ve yeşil biberlerin farkları ve yararları

Biberin erkek mi dişi mi olduğu nasıl anlaşılır?
Erkek ve dişi biberlerdeki en belirgin fark, erkek biberlerin altında 3 yumru, dişi biberlerin altında ise 4 yumru olmasıdır.

Erkek biberler daha kalın kabuklu ve tohumları daha azdır. Dişi biberler ise daha ince ve tohumları çok daha fazladır.

Ayrıca, dişi biberler pişirmeden yenildiğinde de tatlıdır. Bu, dişi biberi çiğ tüketim için mükemmel yapar. Biraz daha acı olan erkek biberi, pişirerek yemek daha uygundur. Biberin acı olup olmadığı yemeden nasıl anlaşılır?

Dolma yapmak için hangi biber daha iyi?
Dişi biberin erkek biberden daha tatlı olmasının yanı sıra başka bir faydası da vardır. O da dolma yapmak için daha uygun olmalarıdır. Dişi biber üç yerine dört yumruya sahip olduğundan, içini doldurup tencereye koyduğunuzda dik duracağından emin olursunuz.

Dolma yaparken erkek ve dişi biberleri karıştırmamanız, dolmalarınızın hepsinin aynı anda pişmesi açısından önemlidir. Çünkü dişi biberler daha hızlı pişer, erkek biberlerin pişmesi daha uzun sürer. Biber közlemenin basit yolları

Ama yemeklere eklemek için erkek biberi seçebilirsiniz. Daha kalın bir kabuğa ve daha az tohuma sahip olduğundan yemekler için daha uygundur.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.