Donyağı (İçyağ) Nasıl Hazırlanır?

0

Donyağı içyağlarının eritilmesiyle elde edilen ve olağan sıcaklıkta katı durumda bulunan hayvansal yağdır. Özellikle sığır, dana ve inek yağları bunun için uygundur. Sağlıksız bitkisel yağlar mutfaklarımıza girmeden önce içyağı kızartma için sıklıkla kullanıldı, çünkü yüksek sıcaklıklarda olağanüstü dayanıklıdır. Buna ek olarak, yararlı olduğu düşünülen çeşitli bileşenler içerir. Saf Tereyağ Nasıl Yapılır?

donyagiDonyağındaki Yararlı Bileşenler
Konjuge linoelik asit (CLA) – Çalışmalar CLA’nın yağ kaybına yardımcı olabileceğini, bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olabileceğini ve kalp sağlığını geliştirdiğini gösteriyor.

Vitamin K2 – Kemik sağlığını, kalp sağlığını ve optimal beyin fonksiyonunu desteklediği düşünülmektedir.

Omega 3 yağ asitleri – Mayo Kliniğine göre , çalışmalar omega 3 yağ asitlerinin kalp, bilişsel işlev ve diğer birçok şey arasında eklem işlevine yarayabileceğini gösteriyor. Adaçayı Tereyağı Nasıl Yapılır?

Yapılan araştırmalara göre çimle beslenen ineklerin CLA içeriği% 50 yemle beslenen ineklere oranla% 300-500 daha yüksektir. Bir başka analizde, çim yiyen sığır etinden elde edilen donyağı, yemle beslenenlere göre dört kat daha fazla omega 3 yağ asidi içeriyor.

Ayrıca, geleneksel olarak yetiştirilen ineklere verilen antibiyotikler ve diğer istenmeyen maddeler kendi yağlarında depolanır. Bunun için mümkün olduğunca çimle beslenen hayvanın yağlarını kullanın. Evde Soğuk Sıkım Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Yapılır?

Yağ nasıl Kullanılır?
Yemeklerinizde pişirme ve kızartmalarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca cilt bakımı ile mum ve sabun yapımında da kullanılabilir.

Hazırlanışı
Sığır yağının etrafında bulunan et ve kanı tamamen temizleyin. Temizlediğiniz yağı fırına dayanıklık bir tencere içine koyun. Mümkünse süzgeçli bir tencere olursa daha iyi olur. Fırınınızı 200 derece ayarlayın. Yağların bulunduğu tencereyi fırına koyun. Yağlar yavaş yavaş erimeye başlayacaktır. Yağların miktarına bağlı olarak erime birkaç saat sürebilir. Evde Tereyağınızı Yapmak İster Misiniz?

Süzgeçli bir tencerede eritme yaptıysanız süzgeçi kaldırın. süzgeçin üzerinde kalan büyük parçaları atın. Süzgeçli bir tencere değilse yağı tülbent ile süzün. Elde ettiğiniz yağı cam bir kavanoz içine koyun. Saf donyağı yaklaşık bir ay boyunca oda sıcaklığında veya birkaç ay boyunca buzdolabında saklanabilir. Ayrıca, bir yıldan uzun süre derin dondurucuda saklanabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.