Düşük Karbonhidratlı, Glutensiz “Bulut” Ekmeği Tarifi

0

Bulut ekmeği sadece 4 bileşen içerir. Un içermemesi iyi haber. Hem glutensiz hem de karbonhidratı çok düşük. Birkaç yumurta ve krem ​​peynirin ortaya çıkardığı ekmeği çok seveceksiniz.

Gerekli olan malzemeler
3 yumurta ayrılmış
3 yemek kaşığı krem ​​peynir, yumuşatılmış
1 tatlı kaşığı bal
1/4 çay kaşığı Tartar krema

Yapılışı
Yumurtalarını ayırarak başla. Yumurta sarısını küçük bir kaseye koyun ve yumurta aklarını şu an için bir kenara ayırın.

Ardından yumuşatılmış krem ​​peyniri ve balı yumurta sarısına ekleyin ve karışımı pürüzsüz olana kadar karıştırın.

Şimdiki bölüm için ya bir el mikseri veya bir stand miksere ihtiyacınız olacak, çünkü yumurta akılarını iyice karıştırmanız gerekiyor. (Bunu elle yapmak istemezsiniz)

Yumurta akılarına tartar kremayı ekleyin. Yumurta akı, sert köpük oluşturacak kadar yüksek bir hızda çırpın, bu yaklaşık 5 dakika sürmelidir.

Yumurta akı çırpılmış ve kabarık olduğunda, yumurta sarısı ve peynir karışımına dikkatlice ilave edin. İki karışımı birlikte hafifçe harmanlayın. Çok sert çalışmayın yumurta akının içindeki havayı fazla kaybetmeyin.

Karışımı kaşıkla yağlanmış bir fırın tepsisine koyun. Ekmeklerin ne ölcüde büyük olmasına siz karar verebilirsiniz. Daha büyük veya daha küçük parçalar halinde yapabilirsiniz.

Bulut ekmeğinizi 300 derece fırında 30 dakika veya rengi altın kahverengiye dönünceye kadar pişirin. Ekmeklerinizi yemeden önce tamamen soğumasını bekleyin.

Bu hafif, kabarık ve biraz tatlı “ekmek” için kullanımlar neredeyse sınırsız!


Paylaş.

About Author

Comments are closed.