Efsane Lezzet Kuyu Kebabı

0

Paylaşılamayan Anadolu tatlarının başında geliyor kuyu kebabı. Her ne kadar evde yapmak imkansız gibi görünse de, çok yakın Lezzetler elde etmek mümkün. Özellikle Taşköprü ve Kastamonu civarında toprağa gömülen oğlak etiyle yapılanı meşhurdur. Etler kimi yörelerde şişlere asılmaktadır. Kuyunun dibine koyulan bir kap içinde soğan koyulur. Bu şekilde etin kokusunun, kekik aromasıyla beraber lezzetlenmesi sağlanır. Yakıt olarak özellikle çam ağacığının tercih edilmesi de aroma sebebi iledir.

Kuşkusuz oturduğumuz modern şehirlerde ne oğlak bulmak kolay, ne kuyu kazabiliyoruz, Ne çam ağaçlarının hoş kokusuna sahibiz. Fakat oldukça lezzetli ev usulü kuyu kebabı tarifimi mutlaka denemelisiniz.

Malzemeler

1 Kg civarında kuzu veya bulabilseniz oğlak eti. İsterseniz dana eti kullanabilirsiniz, tercihinize kalmış. Küçük baş hayvan etleri bu tarz yemeklere yakışıyor. Etiniz Orta yağlı olmalı.
1 yemek kaşığı dağ kekiği. Aromasının ve tadının olmasına dikkat edin. Kokusu kaçmış baharatlarınızı kullanmayın.
1 Çay kaşığı kimyon. Kimyon kullanırken her zaman 2 kere düşünün. Keskin bir lezzettir.
1 Çay kaşığı tuz
4 Yemek kaşığı Zeytinyağı

Yapılışı

Etinizi; tuz, dağ Kekiği, zeytinyağı ile güzelce harmanlayın. Eliniz korkak alışmasın, bolca karıştırın. Ardından bu lezzetleri tencerenizin içine ekleyin. Bu yemekte en önemli husus çok kısık bir ateşe sahip olmanız gerekmekte. Pişirmeye ilk başladığınızda 3-4 dakika kadar yüksek ısıda başında durarak pişirin. Eşit olarak pişirmek için dakikada bir etlerinizi alt üst edin. Et pişirmenin bir sanat olduğunu unutmayın. Siz ona emek göstermez, ilgi göstermezseniz, size hemen küsüp yanacaktır.

Ardından ateşi ocağınızın imkan verdiği en düşük ısıya ayarlayın. Kapağını kapattığınız tencereyi 2-3 saat aralığında pişirin. 30 dakika’da bir kontrol etmenizi öneririm. Ocağınızdan kaynaklı bir problemden etleriniz yanmasın. Ev yapımı muhteşem bir erişte ile servis edebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.