Ege Mutfaklarının Kraliçesi Zeytinyağlı Enginar

0

Karaciğere olan faydası anlaşıldığından beri artan fiyatı ile biraz cep yakmaya başlasa da bu sağlıklı lezzetten vazgeçmek mümkün değil. Yollarınız Ege pazarlarına ya da köylerine düşerse gözünüz enginarda olsun. Tazesini ve en güzelini alacağınız yer, her zaman toprağa en yakın olan yerdir. Bunu sakın unutmayın.

Kış aylarında ise konserve ve kavanoz enginarlar kullanarak bu lezzetten mahrum kalmayabilirsiniz.

Ülkemizde yapılan yatırımlar ile beraber zeytinyağlarının kalitesi de gittikçe artıyor. Size de bu iki kıymetli sevgiliyi, aynı tencerede buluşturmak kalıyor. Lezzeti ile tabak sıyırtan bu lezzeti yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler kısaca şöyle;

Malzemeler

6 adet enginar
2 büyük soğan
1 çay bardağının yarısı limon suyu
1 havuç
1 patates ( kesinlikle garnitür benzeri sebzeleri kullanmayın)
1 çay bardağının yarısı kadar zeytinyağı
3 su bardağı su
1 küp şeker
1 kaşık un
1 Tuz
ve en yakın arkadaşları olan Dereotu

Yapılışı

Enginarları yıkayın, Limonlu suda bekletin. Soğanları ölmeyecek şekilde doğrayın. Enginarlarınızı alacak büyüklükte bir tencere seçin. Zeytinyağında soğanı kavurun. Üzerine unu ekleyin, renginin değişmesini gözleyin. Rengi değiştiğinde, enginarları suyu ile beraber tencereye dökün. Üzerine tuz ve şekerinizi ekleyin. Yavaşça pişmesini sağlayan. Sebzeyi ateşe boğmayın. Bu şekilde vitaminlerini de kaybetmemiş olacaktır. Enginar çukurlarını başka bir tencerede haşladığınız patates ve havuçtan yapacağınız garnitür ile doldurun. Yumuşayan enginarlarla beraber 10 dakika daha pişen garnitürün üzerine zeytinyağı dökün ve tencerenin altını kapatın. Yemeğin bir süre soğumasını bekleyin. Zeytinyağlı yemekler genellikle kolay bozulmaz ve soğuk yenebilirler. Enginar dolmasını isterseniz ana yemek olarak isterseniz de meze olarak tüketebilirsiniz. Tercihinize göre dereotu serpebilirsiniz. Birbirlerine muhteşem yakışıyorlar. Bu lezzetli yemeği yiyenlerin hem karaciğerleri yenilecek, hem de kalplerinde size olan sevgileri artacak. Yemeklerin içine aşk katmayı unutmayın. Afiyet olsun.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.