Ekmeğin Tazeliğini Aylarca Tutmanın Püf Noktası

0

Aldığımız veya yaptığımız ekmekleri atmak üzücüdür ve israftır. Ülkemizde de ekmek israfı çok büyük ölçülerde. Aldığımız ekmekler bir gün geçtiğinde hızlı bir şekilde bayatlıyor ve çöpe gidiyor. Evinizdeki ekmek israfına son vermek istiyorsanız, size çok basit ve kolay bir yöntem önereceğiz. Öyle ki, aylar sonra bile ekmeğiniz aldığınız günkü tazelikte olacak. Tencere içinde kolay ekmek yapımı

İşte yapmanız gereken:

24 saat içinde (en fazla) aldığınız ekmeği dilimleyin. Parşömen kağının üzerine ekmek dilimlerini birbirine deymeyecek şekilde koyun. Ardından buzluğuna ekmekleri koyun. Ekmekler buzlukta iyice donduktan sonra yağlı kağıttan alın ve ağzı kapalı bir torbanın içine koyup tekrar buzluğa koyun.

Ekmek yemek istediğinizde buzluktan istediğiniz kadar dilimi çıkarın, isterseniz doğal yoldan çözülmesini bekleyin isterseniz tost makinasında çözdürün. Buzluktan çıkardığınız ekmek çözüldüğünde yüzde 95 oranında dilimlediğiniz tezalıkte olacaktır. Ekmeğiniz dokusu dondurma işlemi sırasında zarar görmeyecektir.  Evdeki Fırınınızda Ekmek Nasıl Yapabilirsiniz?

Dondurulmuş (bir torba içinde saklanmış) dilimlenmiş ekmek en az altı ay süreyle taze ve lezzetli kalacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.