Ekmeğinizi Günler Hatta Aylar Sonra Aynı Tazelikte Tüketin

0

Ekmek evlerimizde belki de en çok tükettiğimiz ve bir o kadar da en çok attığımız yiyeceklerin başında gelir. Bayatlayan ekmekleri değerlendirmek için farklı yöntemler var. Ancak taze ekmeğinizi birkaç gün içinde tüketemeyecekseniz o zaman size farklı bir önerimiz olacak. Böylece ekmeğinizi günler hatta haftalar sonra ilk günkü tazeliğinde yemeniz mümkün olacak.

İşte yapmanız gerekenler:

Aldığınız ekmeği en fazla 24 saat içinde tüketemediğiniz bölümlerini dilim dilim kesin. Zaman önemli çünkü tüketeceğiniz zaman ekmeğinizin hangi tazelikte olacağını sağlar. Eğer daha fazla bekletirseniz zaten kruton, galeta unu yaparak bayat ekmeklerinizi değerlendirebilirsiniz.

Dilim dilim yaptığınız ekmekleri bir parşömen veya yağlı kağıdın üzerine üzerine fırın tepsisine dizin. Ekmekler tek kat olmalı ve birbirleriyle mümkün olduğunca temas etmemeli. Tepsiyle birlikte buzluğa veya derin dondurucuya koyun.  Parşömen ekmeklerin nemden dolayı tepsiye yapışmasını engellerken, tek kat ekmekler birbirlerine yapışmamasına neden olur.

Ekmek dilimleri donduktan sonra tepsiyi buzluktan çıkarın ve dilim ekmekleri hava geçirmeyen ağzı sıkıca kapanan torbalara doldurun. Ve ardından tekrar buzluğa yerleştirin.

Ekmeğe ne zaman ihtiyacınız olursa buzluktan çıkarın ve oda sıcaklığında çözülmelerini bekleyin. Ekmeğiniz çözüldükten sonra buzluğa ilk koyduğunuz günkü tazeliğinde olacaktır.

Eğer tost yapmak isterseniz, o zaman ekmeğin çözülmesini beklemeden direkt tost makinasına koyabilirsiniz. Ekmeğiniz yüzde 95 oranında taze olacaktır.

Bu şekilde buzlukta ekmeklerinizi en az altı ay boyunca saklayabilirsiniz.

Ekmeğiniz tazeliğinden ve lezzetinden hiçbir şey kaybetmeyecektir.


Share.

About Author

Comments are closed.