Ekşi Ekmek Mayasını Kendiniz Yapabilirsiniz

0

Ekmeğinizi evde yapıyorsanız ekşi maya da kullanıyorsunuz. Eğer mayayı satın alıyorsanız evde nasıl yapabileceğinizi ele aldık. Gerçekten çok basit ve her zaman kullanabilirsiniz.

Gerekli malzemeler
250 gr tam buğday unu
250 gr elenmiş un
500 gr Su

İyice topaklar kaybolana kadar karıştırın, mümkünse eldiven kullanmadan kendi elinizle karıştırın. Elinizdeki yararlı bakteriler ve mikro organizmalar kaynaşsınlar. Mayanızı oda sıcaklığında tutmayı unutmayın.  Nohut Mayası Nasıl Yapılır?

2.gün sabah ve akşam mayanın beslenmesi gerekiyor. Karışımın 3 de 1’ini çöpe atın.
Karışımı 120 gr elenmiş un, 30 gr tam buğday unu ve 150 gr su ile besleyin. Akşamda sabahki işlemin aynısı yapılıyor.

3. günde maya bir kez beslenecek. Maya artık oda sıcaklığında değil buzdolabında duracak. Mayanın (Artık yavaştan kıpırdama göreceksiniz. Yarısını çöpe atın. Kalan yarısını; 150 gr elenmiş un, 80 gr tam buğday unu, 20 gr çavdar unu ve 250 gr su ile besleyin. Kefir Mayası Nasıl Saklanabilir?

Üçüncü gün gibi mayanın yarısını çöpe atın. Kalan kısmını; 150 gr elenmiş un, 80 gr tam buğday ve 20 gr çavdar unu ve 250 gr su ile besleyin. Bu işlemi 7 gün boyunca yapacaksınız.

7 gün sonunda mayanız hazır. İstediğiniz kadarını kullanın geri kalanını buzdolabında saklayabilirsiniz. Buzdolabındaki mayayı haftada bir kez beslemeniz yeterli olacaktır. Poğaçalardaki Maya Kokusu Nasıl Önlenir?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.