Ekstra Kabarık Bir Omlet İçin Gizli Teknik

0

Kahvaltı sofralarınızın en lezzetli tatlarından omleti çok basit bir formülle daha kabarık yapabilirsiniz.

Omleti sade, peynirli, taze otlarla ya da şarküteri ürünleriyle farklı farklı hazırlayabilirsiniz. Omletinizi ne ile yaparsanız yapın, küçük bir hile ile her tür omleti daha kabarık hale getirebilirsiniz.

Kabarık bir omletin sırrı öncelikle iyi bir çırpmadan geçer. Ama burada farklı bir uygulama daha var. Bu da, 2-3 yumurtayı bütün bir yemek tabağını dolduracak kabarık bir kütleye dönüştürür.

Nasıl yapacaksınız?

Adım 1: Yumurtaları ayırın
Yumurtaları kırın ve yumurta aklarını bir kaseye, yumurta sarılarını başka bir kaseye koyun. Yumurta sarılarını tuz ve karabiber ekleyerek hafifçe karıştırın, bir kenara koyun.

Adım 2: İyice çırpın
Yumurta aklarını, krema haline dönüştürecek gibi iyice çırpın. Yumurta aklarından kremamsı bir doku elde ettikten sonra, çırpıp bir kenara koyduğunuz yumurta sarılarını içine ekleyin ama birlikte çırpmayın.

Pasta yaparken kullandığınız yöntemi kullanın. Spatula ile yumurta sarılarını, yavaşça yumurta beyazına karıştırın.

Adım 3: Pişirme
Yapışmaz tavada tereyağını eritin ve yumurtayı tavaya dökün. Yumurtanın alt kısmı piştikten sonra ikiye katlayın.

Eğer omletinizi sade istemiyorsanız, omleti ikiye katlamadan önce taze otlar ya da peynir ekleyebilirsiniz. Bu tür malzemeleri araya değil de yumurtaya karıştırarak yapmak istiyorsanız, o zaman yumurta sarısı ve beyazını karıştırmadan önce yapın.

Başka malzeme ekleyerek yumurta beyazını çırpmak krema kıvamına gelmesini zorlaştırır ve hassas yapısını bozar.

Yumurta sarısına istediğiniz malzemeyi ekleyin ve karıştırın. Ardından kremamsı yumurta akına yavaş yavaş ekleyin, ardından pişirin ve ikiye katlayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.