En İyi Ev Yapımı Salatalar İçin 10 Püf Noktası

0

Salatalarınızın restaurantlardaki gibi güzel olmadığını mı düşünüyorsunuz? Ya da dışarıda yediğiniz salatalar size daha mı lezzetli geliyor? Belki de sorun salatanın hazırlanışında, malzemelerin seçiminde veya soyunma işleminiden kaynaklanıyor. İşte mükemmel salata hazırlamanın 10 püf noktası.

Yaprakları Yıkayıp Kurutun
Yeşilliklerdeki kirleri yıkayabilmek için önce su dolu bir kasenin içinde bekletin. Ardından yeşillikleri lavaboda akan suyun altında yıkayın. Ardından yeşillikleri tamamen kurutun. Bunun için kurutuculardan birini alabilirsiniz.

Tuzlayın
Sadece yağ ve sirke bile bile kullanıyorsanız mutlaka sosunuzun içine tuz ilave edin. Birçok kişi bunu ihmal eder. Tuzu yeşilliklerin üzerine döker. Oysa tuz sosun içinde olmalıdır.

salata2

Değişken Dokular kullanın
Örneğin gevrek fıstık, kremalı peynirler, kurutulmuş meyveler vs. gibi zıt dokulara sahip malzemeleri salata soslarının içine ilave edin.

İlgili Yazılar

Dengeli Tatlar Yaratın
Salata, et, meyve, salata ve yeşilliklerden oluşan salatanız tuzlu, tatlı, asitli ve acı aromalı olmalıdır. Mümkün olduğunca çok lezzet profilini temsil edin. -+.

Mevsim yeşilliklerinden yararlanın
Marul ve diğer salata yeşilliklerinin mevsimleri de vardır; Bu nedenle mevsim yeşillikleri yemeye çalışın.

Malzemeleri eşit miktarda koyun
Restoranlarda salatanızın üzerine peynir ve avokado ince şeritler halinde konulur ve siz kendinizi aldatılıyormuş gibi hissedersiniz. Unutulmaz bir salata yapmak için hiçbir malzemeyi küçümseyin.Salatanızın sosunda tüm lezzetleri eşit miktarlarda kullanın.

Kuruyemişleri kavurun
Fındıklar, cevizler genellikle bir salata üstüne konulur. Ancak çok nadir olarak bu kuruyemişler kavrulur. Oysa kuruyemişleri az bir miktar yağ ile kavurup koyarsanız, gevreklikleri artar. Salatanın üzerine koymadan önce soğumalarını mutlaka bekleyin.

salata

Farklı yağlar ve sirke ile deney yapın
Balzamik sirke ve zeytinyağı güvenilir standartları vardır, ama salata sosunda diğer deneyimleri de yaşayın. Avokado yağı, ceviz yağı, pirinç sirkesi, şeri sirke gibi ilngiç yağlar ve sirkeler olabilir.

Narin Otlar ve Çiçeklerle Süsleyin
Nane, fesleğen, maydanoz, rezene yaprakları veya dereotu serpilirse herhangi bir salata için taze bir dokunuş katar. Eğer yenilebilir çiçekler de kullanırsanız salatanıza görsel bir şölen katarsınız.

Lüks Malzemeler Ekleyin
Salatanızın gerçekten çok özel olmasını istiyorsanız o zaman içine veya üzerine lüks malzemeler ekleyebilirsiniz. Örneğin, mavi peynir, veya bıldırcın yumurtası gibi.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.