En İyi Kahve Çeşitleri

0

Kimileri için keyif aracı kimileri için de ayılmak için sabahların ve uzun gecelerin vazgeçilmezidir kahveler. Kiraza benzer meyveleri olan bir ağaçta yetişen kahve; kırmızı kiraz benzeri meyvelerin çekirdekleridir aslında.

Kahvenin Tarihi

Kahve ilk kez Habeşistan’ da bulunmuştur. Tarihçiler kahvenin o zamanki adının Arapça yazılan “Kâh vah” şeklinde olduğunu belirtmekte ve diğer dillere kahve şeklinde geçmesinin sebebinin ilk ismi olduğunu eklemekteler. Bu kelimenin anlamı o zamanlarda keyifli içecek, şarap anlamına gelmekteymiş.

Farklı Kahve Aromaları Nasıl Oluşuyor?

Kahve ağacı birçok ülkede farklı iklimlerde yetiştirilebilen dayanıklı bir ağaçtır. Bu ağaç bulunduğu bölgenin iklimi ve toprak yapısına göre farklı boyutlara ulaşmakta ve tat farklılıkları oluşmaktadır.

Bununla birlikte kahve çekirdekleri öğütülürken farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Öğütme şekli ile de aroma çeşitliliği artan kahvenin dünya üzerinde yüzlerce çeşidi vardı.

Dünyada En Sevilen Kahve Çeşitleri

Gerek iklim gerek öğütme tarzı faktörleri ile çeşit çeşit aromaya sahip olan kahvenin dünya çapında seveni çok. Ancak bazı kahveler var ki içenin damağında unutulmaz izler bırakıyor. Dünyada en çok sevilen kahve çeşitleri hakkında yapılan araştırmalar sonucunda bunların;

  • Türkiye’ den Türk Kahvesi
  • Brezilya topraklarından Brezilya Kahvesi
  • Arap bölgesinden Yemen Kahvesi
  • Latin Amerika topraklarından Kolombiya Kahvesi
  • Buzlu ve sütlü versiyonları ile Vietnam Kahvesi şeklinde sıralandığı görülmüştür.

Günümüzde de popüler olan süt, baharat ve aromalar ile kahveler çeşitlendirilebilmekte. Ancak yalnızca kahveler incelendiğinde dünya çapında en önde gelen aroma Brezilya kahveleri oluyor. Bölgenin iklimi ve tarım konusundaki başarıları ile kahvelerin aromaları hiç tatmadığınız duyguları yaşatabiliyor.

Kahveler genellikle sıcak süt ve su ile demleme usulünde hazırlanmakta, çoğunluğu süt ya da suyun içinde çözünmekte. Ancak bazı kahveler de çözünmüyor ve süzülerek içilebiliyor. Bunların dışında yemen kahvesi ve Türk kahvesi su ile kaynatılarak yapılması ile diğer kahvelerden ayrılmaktadır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.