Enginar Sirkesi Nasıl Yapılır?

0

En önemli özelliği karaciğeri temizlemesi olarak bilinen enginarın sağlık faydaları saymakla bitmez. Kilo vermeye de yardımcı olan enginar sirkesini kullanmak isterseniz evinizde doğal enginar sirkesi yapabilirsiniz.

Enginar, C ve K vitamini, magnezyum, çinko, demir ve potasyum içerir. Enginarı sirke yaparak sağlık faydalarından daha fazla yararlanabilirsiniz. Enginar sirkesi zayıflamaya yardımcı olabilir mi?

Enginar sirkesi yapmak kolaydır ancak biraz zaman ister.

Enginar sirkesi için malzemeler
3 kg enginar
Su
Fermente sirke ya da bal Pirinç sirkesi nasıl yapılır?

Enginar sirkesini nasıl yapacaksınız?
Sirke yapacağınız enginarların kuru olması çok önemlidir. O nedenle akşamdan enginarları yıkayıp suyunun gitmesi için kağıt havluya sarıp bekletebilirsiniz.

3 kg enginardan sirke yapacaksanız 5 kg’lık bir kavanoz kullanmanız gerekir. Elma sirkesi evde nasıl yapılır?

Kurumuş enginarları küçük küçük doğrayın ve kavanoza koyun.

Fermente sirke, yoksa 3.5 yemek kaşığı bal kullanabilirsiniz. Suya fermente sirkeyi ya da balı ekleyin ve karıştırın, ardından da enginarları koyduğunuz kavanozda 3 parmak boşluk kalacak şekilde suyu koyun.

Kavanozun kapağını kapatın, güneş ve ışık almayan bir yere koyun. 20 gün boyunca sabah ve akşam tahta bir kaşıkla karıştırın. Enginarların suyun yüzeyinde kalmaması önemlidir, aksi halde küflenir. İlk 4-5 günün ardından enginarlar ağırlaşır ve dibe çökmeye başlar. O nedenle ilk günler karıştırma işlemi önemlidir. Evde hangi sirkeler nasıl yapılır?

3 ay sonra sirkeniz hazır olacaktır. Sirkeyi tülbentten geçirerek kullanmaya hazır hale getirebilirsiniz.

Bir defa sirke yaptıktan sonra artık her zaman sirke yapmak için fermente sirkeniz de elinizde olacak.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.