Erik Şerbeti Nasıl Yapılır?

1

Şerbet, Osmanlı Devleti zamanından bu yana kadar gelmiş ferahlatıcı bir içecektir. Özel günlerde, ramazan ayında ve sıcak yaz günlerinde en sık tercih edilen içeceklerdendir. Şerbetler artık market raflarında bulunsa da genel olarak eve kaynatılarak hazırlanan içeceklerdir. Ballı, güllü, baharatlı ve meyveli şerbetler yaygın olarak tüketilmektedir.

Şerbet Nedir?

Şerbet, çok eski zamanlardan bu yana Türk mutfağının en önemli içeceği şerbetlerdir. Şerbetlerin değişik kıvamları bulunmaktadır. Yoğun kıvamlı şerbetlere şurup, sulandırılmış versiyonlarına şerbet ismi verilmektedir. Aklınıza gelen her türlü meyveden, mevsiminde şurup veya şerbet hazırlayabilirsiniz. Şerbetler kaynatılarak yapılsa da soğuk olarak tüketilmektedir. Demirhindi Şerbeti Nasıl Yapılır?

Türk Mutfağında Şerbetin Yeri

Şerbet, Türkler için oldukça önemli bir yere sahiptir. Söz, nişan gibi özel günlerde şerbet ikram edilmektedir. Bazı yörelerde şerbet içme törenleri de düzenlenmektedir. Şerbetler eski zamanlarda altın, gümüş veya billur kaplarda ikram edilmektedir. Günümüzde bakır kaplarda da şerbet ikram edilir. Özellikle Ramazan aylarında düzenlenen iftar sofraları ve Ramazan eğlencelerinin olmazsa olmazı lezzetli şerbetlerdir. Osmanlı zamanında kurulan panayır, kermes gibi yerlerde de şerbet ikram edilmekteydi. Lohusalık dönemlerinde bebek görmeye gelen misafirlere şerbet ikram edilmektedir.

Şerbet Çeşitleri Nelerdir?

Her türlü malzemeden şerbet yapılabilmektedir. Antep fıstığı, keçiboynuzu, nar, vişne veya erik gibi meyvelerden şerbet hazırlanabilir. İstediğiniz kıvamda şerbetleri evinizde bulunan her türlü malzemeden hazırlayabilirsiniz. Tatlı meyve şerbetleri hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından sevilerek içilmektedir. Zararlı içecekler yerine akşam yemeklerinde kendi hazırladığınız şerbetleri çocuklarınıza güvenle ikram edebilirsiniz. Osmanlı Dönemi Şerbetleri

Erik Şerbeti Nasıl Yapılır?

Erik şerbetinde kırmızı erik kullanılmaktadır. Zamanı geçmeden erikleri şerbet yaparak değerlendirebilirsiniz. Şeker ve su miktarı sizin damak zevkinize göre değişmektedir. Yoğun tatlardan hoşlanıyorsanız oranları az tutup şurup kıvamında yapabilirsiniz. Tatlı bir şerbet istiyorsanız şeker miktarını artırabilirsiniz. Erik şerbeti için 1 kilo erik, 2,5 litre su, 1 su bardağı şeker, kabuk tarçın ve 1 çay kaşığı limon tuzu kullanmalısınız. Erik olarak kırmızı erik tercih etmelisiniz. 2,5 litre suyu derin bir tencereye boşaltın. İçerisine şeker, kabuk tarçın, limon tuzunu ekleyip kaynatın. İyice kaynadığında çekirdekleri çıkartılmış ve yıkanmış kırmızı erikleri ekleyin. Bir veya iki dakika ocakta tutup, tencerede dinlendirin. Eriklerin rengi suya çıktıktan sonra süzgeç ile süzerek meşrubat şişelerine doldurabilirsiniz. Artan eriklerden kahvaltı için marmelat hazırlayabilirsiniz. Kabuk tarçının yanı sıra tadını ve kokusunu beğeniyorsanız karanfil ekleyebilirsiniz. Tarçın ve karanfilden hoşlanmıyorsanız bu tarifi, erikler çatlayana kadar suda kaynatarak yapabilirsiniz. Kırmızı erikler çatlayıp kaynamış suya rengini bıraktıktan sonra dinlendirin. Erikleri süzdükten sonra blenderdan geçirip veya ezerek püre haline getirin. Erip püresini suyun içine karıştırın. Meşrubat şişelerine doldurup buzdolabında soğutun. Yanında buzla birlikte akşam yemekleri veya pastaların yanında ikram edebilirsiniz. Üzüm Şırası Nasıl Yapılır?


Paylaş.

About Author

1 Comment

  1. iyi diyosunuz da; şimdi nerde öyle çocuklar . koladan başka bişey içmiyolar maalesef