Erimiş Çikolata Nasıl Yapılır?

0

Evinizde hazırladığınız kurabiyeleri, şekerleri veya diğer yiyeceklerinizi çikolata kaplamak istiyorsanız yaklaşık 2 saat içinde rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu size zor bir işlem gibi gelebilir oysa oldukça basit. Evinizde kalan çikolatalarınızı da bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Çikolatalı şekerleri ipeksi pürüzsüz kılan yüksek kakao yağıdır. Kakao yağındaki yağ içeriği, sadece çikolatanın lezzetini ve dokusunu geliştirir, aynı zamanda çikolatayi eriyebilir bir hale getirerek kolay işlenmesini sağlar.

Çikolatayı tartın
Bir kilo çikolata tartın. Ev mutfağı için yazılan bazı bonbon ve trüf tariflerinde bir kilo çikolata istenmektedir. Ancak bir kiloluk çikolata eriyiği sağlamak için her zaman biraz daha fazla çikolata eritmeniz gerekir.

Çikolatayı Böl
Çikolatayı bütün olarak erimesi için koyarsanız daha zor olur. Bunun için çikolatanızı bölerek paslanmaz çelik bir kabın içine çikolatanızın yüzde 75’ini koyun.

Dolaylı Isıyla Erime
Çikolatayı eritmek için en kolay yol bir erime makinesi kullanmaktır, ancak çoğu evde bulunmadığı için daha farklı bir yol önereceğiz. Çikolatayı dolaylı ısı kaynağı ile eritin.

Küçük bir su kabını kaynatın. Ocağı kapatın ve çaydanlık gibi çikolata kabını sıcak su tasının üzerine oturtun. Alttan gelen sıcaklık çikolatanın erimesini sağlar.

Uyarı! Bir damla suyun bile çikolataya dokunmasına izin vermeyin. Su, çikolatanın en büyük düşmanıdır. Bir damla su bile tüm kabın işe yaramamasına neden olabilir.

Çikolatayı Karıştırın
Çikolatayı birkaç kez karıştırın. En yüksek sıcaklık derecesinde, çikolata ince ve kolay hissetmelidir.

Bir sonraki adım, eritilmiş çikolatanın genel sıcaklığını düşürmek için çikolatanın içine dışarıda kalan yüzde 25 çikolatayı koyun. Yavaşça karıştırın, böylece hava kabarcığı oluşmaz. Çikolata eridiğinde, birkaç parça ilave etmeye devam edin.

Tüm çikolatayı dahil etmeniz gerekebilir ya da olmayabilir, çünkü toplam çikolatayı ne kadar çok kullandığınız ve mutfağınızın ne kadar soğuk olduğu gibi faktörler, çikolatanın ne kadar hızlı soğumasını etkileyecektir. Eklediğiniz çikolatanın eritildiğini fark ederseniz, parçaları ilave etmeyi bırakın ve çikolatayı biraz bekletin. Erimiş olmayan çikolata parçaları varsa, bir sonraki aşamaya geçmeden önce onları kaptan çıkarın.

cikolata-erime3

Erime Testi
Çikolataya bir kaşık koyup yaklaşık beş dakika bekleterek durumunu kontrol edin. Sanki solda resimde görüldüğü gibi kuruyup parlak ve sert görünmelidir. Erime testini geçerse, karamelleri, kurabiyeleri veya meyveleri daldırmaya başlayın. Sıcaklığı kontrol altında tutun ve eğer çikolata soğuyorsa, doğru sıcaklığa getirmek için saç kurutma makinesini çikolatayı birkaç saniye zaptetmek için kullanın.

Üzerinde yağlı görünüyor, çizgiler var veya çiçek açar gibi yağlar yüzeye çıkarsa ve çikolata tebeşirli, beyaz bir görünüm verirse çikolata eriği olmamış demektir. Maalesef yeniden başlamanız gerekebilir.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.