Et, Tavuk Ve Balık Nasıl Çözdürülmelidir?

0

Buzlukta bulunan et, tavuk ve balık gibi ürünlerin çözülmelerinden sonra tüketilirken gıda zehirlenmesine neden olmaması için çok dikkatli olunması gerekir. Yanlış yapılan çözdürme işlemi sebebiyle et, balık ve tavuk içinde bakteriler çocğalmaya başlar ve siz tüketirken genellikle bu bakterileri alırsınız.

Peki bu ürünleri en sağlıklı şekilde nasıl çözdürmek gerekiyor?

Pek çok kişi buzlukta bulunan eti, balığı veya tavuğu pişirmeden önce çözülmesi için tezgahın üzerine çıkarır ve bir süre bekletir. Aslında bu yapılan en yanlış işlemdir. Çünkü bu durumda çözülme hava bir şekilde olacak ve önce dış yüzey hava ile temas edeceği için bakteriler de dışarıdan içeriye doğru çoğalarak girmeye başlayacaktır. Bunun sonucunda bakterili bir et, balık ve tavuk yemiş olacaksınız. Bu da gıda zehirlenmelerine neden olabilir.

Bunun yerine güvenli bir çözdürme işlemi nasıl yapılmalıdır?

Eğer yemeğinizi yapmanız için zaman varsa et, balık veya tavuğu buzluktan alın ve buzdolabının içine koyun. Bu şekilde 24 saat içinde çözülme olacaktır. Bütün olarak dondurulan tavuk, hindi, ördek ya da büyük parça etlerin çözülmesi 3 gün sürebilir.

Eğer hızlı bir çözülmeye ihtiyacınız varsa, açılıp kapanabilir bir plastik torbaya donmuş etinizi aktarın. Hava geçirmez orinal bir ambalajı varsa o zaman onun içinde de tutabilirsiniz. Lavaboda etinizden daha büyük bir kap koyun. Eti torbayla içine koyun ve üzerine soğuk suyu açın. Eti güvenli bir ısıda tutmak için suyun soğuk kalmasını sağlayın. Bunun için her 30 dakika bir etin suyunu değiştirin ve yine soğuk su koyun.

Eğer etinizin bir saatten daha kısa sürede çözülmesini istiyorsanız, kaseye oda sıcaklığında suyu yavaş yavaş ilave edin.

İlgili Yazılar


Share.

About Author

Comments are closed.