Etler Pişirilmeden Salamura Edilmeli!

0

Ünlü ahçılar ve şefler etleri pişirmeden önce marine ederler. Marine deyince aklınıza çok farklı ve zor işlemler gelmesin. Aslında eti en güzel marine etme yöntemi salamura içinde bekletmektir. Bu yazımızda eti yumuşatma ve lezzetlendirmenin en kolay tarifini vereceğiz. Deneyin çok memnun kalacaksınız

Et, tavuk ve hindiyi kızartma veya ızgara şeklinde pişirecekseniz etinizin lezzetli ve yumuşak olması çok önemlidir.

Salamura Nedir?

Salamurayı tuz ve su ile hazırlayabilirsiniz. İçinde tuzun ağırlık olmasına dikkat edin. Hazırlayacağınız bu çözeltinin içinde etlerinizi bekletebilirsiniz. Ayrıca bu çözeltinin içine istediğiniz barahatları da koyabilirsiniz. Bazı tariflerde salamuranın içine şeker konulması gerektiği de yazar. Ama bu tamamen sizin isteğinize bağladır. Temel maddeler su ve tuzdar.

Neden Salamurada bekletilmeli

Et sulu olur; Salamura içinde bekletilen et bu çözeltinin bir kısmını içine çeker. Etin içine çektiği sıvı her ne kadar kaybolsa da etin lezzetinde büyük bir fark yaratıyor. Salamura içinde bekletilen etler her zaman diğerlerine oranla daha sulu nemli olarak pişer.

Kas lifleri çözülür: Yüksek konsantre tuz solüsyonları proteinleri (esasen birbirleri ile birleştirmek ve bir araya gelme zorlayarak) çözülmesine neden olur. Diğer yandan, düşük konsantrasyonlu tuz çözeltisi protein çözünürlüğünü artırmak ve daha fazla protein çözünmesi için izin verebilir.  Yani tuzlu su aslında etin sertliğini azaltmaya yardımcı olur kas liflerinin çözülüp etin yumuşamasına yardımcı olur.

Kas lifleri ve et proteinleri doğasını değiştirmek: Bir tuz çözeltisi esas olarak et üzerinde şu işlemi yapıyor. Proteinlerin doğasını değiştiriyor. Proteinler çözümlenirken, et daha fazla su çekiyor. Böylece etin çok daha iyi pişmesine ve sulu kalmasına neden oluyor.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.