Ev Konforunda Kaliteli Kahve İçmenin Yolları

0

Kahve birçoğumuz için vazgeçilmez bir içecek. Kimimiz onsuz güne başlayamıyor, kimimiz içinse sohbetlerin sıcak bir eşlikçisi kahve.

Son yıllarda artan zincir kahve dükkânlarının da etkisiyle ülkemizde kahveye olan ilgi giderek arttı ve kahve hayatlarımızda daha fazla yer edinmeye başladı. Bu dükkanlarda kimi zaman sosyalleşmek ve arkadaşlarımızla sohbet etmek için, kimi zaman da çalışmak için daha sık vakit geçirir olduk. Ancak ne kadar sıcak ve konforlu olursa olsun, hiçbir kahve dükkanı bize evimizin rahatlığını sağlayamaz. Ayrıca evde yapacağınız ortalama bir filtre kahve bu dükkanlarda içeceğiniz birçok kahve çeşidinden hem çok daha ucuza mal edilebilir hem de daha taze olur. O halde gelin evlerimizde de taze ve lezzetli sıcacık bir fincan filtre kahve içmenin her keseye uygun ve pratik yollarına bir göz atalım.

Kahvenizi Taze Çekilmiş Olarak Alın veya Kendiniz Çekin

Lezzetli bir kahve hazırlamanın olmazsa olmazı şüphesiz kahvenin taze olmasıdır. Taze kahve ise taze çekilmiş bir kahve demektir. Kahve çekirdekleri kavrulup çekildikten sonra yavaş yavaş aromalarını kaybetmeye ve bayatlamaya başlar. O nedenle marketlerden vakumlu paketlerde aldığımız çekilmiş kahvelerin taze olma olasılığı oldukça düşüktür. Bu kahveleri satın almak yerine kahve dükkanlarından veya baharatçılardan çekirdek kahve alıp sizin için öğütmelerini isteyebilirsiniz. Bu dükkanlar kahveyi evdeki makinenize veya French Press’e uygun olarak öğüteceklerdir. Ya da kahvenizin çok daha taze olmasını istiyorsanız, çekirdek olarak satın aldığınız kahveyi evde kendiniz de öğütebilirsiniz. Bunun için ister geleneksel bir kahve değirmeni isterseniz de elektrikli küçük bir baharat öğütme makinesi satın alabilirsiniz. Böylece kahveyi içmeden hemen önce öğüterek daha yoğun aromalı ve daha taze bir kahve tüketmeniz mümkün olacaktır.

Bir French Press Edinin

Evde kendi filtre kahvenizi yapmanın en kolay ve en ucuz yollarından biri olan French Press basit bir cam hazne ve içine itilen metal süzgeçli bir pistondan oluşur. Artık her türlü mağaza ve züccaciye dükkanında rahatlıkla ve çok uygun fiyatlara bulabileceğiniz bir French Press sayesinde tek seferlik ve taze kahve demleyebilirsiniz. Damak tadınıza uygun miktarda kahveyi French Press’in içine koyduktan sonra, kaynayıp bir dakika kadar beklemiş suyu (böylece kahveniz yanarak lezzetinden kaybetmemiş olur) kahvenin üzerine dökün. Yaklaşık dört dakika demlenmesini bekledikten sonra pistonu aşağı itin ve kahveyi fincanınıza dökün. Zevkinize göre üzerine süt veya krema da ilave edebilirsiniz. İşte taze kahveniz hazır.

Basit Bir Kahve Makinesi Edinin

Evde kahve meraklısı çoksa French Press yerine bir kahve makinesinde kahve yapmak daha pratik olacaktır. Piyasada farklı kalitelerde ve dolayısıyla farklı fiyat aralıklarında çok çeşitli kahve makineleri bulunmaktadır. Ancak emin olun, basit bir çalışma mekanizmasına sahip düşük fiyatlı bir makineyle bile dükkanlarda satılandan daha lezzetli bir kahve demleyebilirsiniz. Yeter ki kullandığınız kahve yukarıda belirttiğimiz gibi taze olsun.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.