Ev Usülü Adana Kebabı Tarifi

0

Adananın vazgeçilmez yemeği olan Adana Kebabı hep dışarıda yeriz. Ancak bu tarif ile Adana Kebabını evinizde de hazırlayabileceksiniz. İşte Ev Usulü Adana Kebabı Tarifi

Kebabımız için öncelikle tüm malzemeler yıkanmalı ve sırasına göre hazırlanmalıdırlar.

Malzemeler

  • 750 gram kadar dana kıyma
  • 1 tane soğan
  • 4 diş sarımsak
  • 1 kaşık acı biber salçası
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 10 tane yassı çöp şiş

750 gram olan dana kıymayı (fakat bu kıymamız az yağlı olması gerekir) alıyoruz bir kapa koyup güzelce bir hamur şeklinde yoğurmaya başlıyoruz. Rendelediğiniz kuru soğanları ve ezdiğimiz sarımsakları kıymanın içine koyuyoruz. Tuz, karabiber, salçayı da belirlediğimiz miktarı kadarıyla alıp kıymanın içine koyuyoruz. Bu arada bu malzemeleri koyarken malzemeler kendini daha güzel salsın diye bir elinizle de kıymayı yoğurma işlemini gerçekleştirmeniz gerekir.

Hazırlamış olduğumuz kıymayı küçük bezeler haline getirip önceden hazırladığımız şişleri bezeleri alıp şişlerden geçiriyoruz. Bu işlem sırasından bezeler zarar görmemesine şişlere yapışmasına dikkat etmemiz gerektiğinden arada bir elimizi ıslatıp bu işlemi yapmamız gerekmektedir. Daha sonra hazırlamış olduğumuz bu şişleri bir saat e yakın buzdolabın de bekletiyoruz.

Dinelen kebapları bir fırın tepsisi alıp yağladıktan sonra bu kebapları dizip önceden ısıtılmış 250 derecelik fırına veriyoruz. Arada kebaplarımızı çevirmeyi unutmayalım.

Ayrıca yanında da dilerseniz Antep usulü fırık pilavı ile közlenmiş biber, domates ve soğanda hazırlayabilirsiniz. Çocuklar içinde yanında patates kızartması ve bir çoban salatası harika gidecektir.
Şimdiden sizlere afiyet olsun.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.