Ev Yapımı Bademli Nutella

0

Hazır Nutella’ya alternatif olarak kullanabileceğiniz bu tarif gözünüze biraz zor gelebilir. Ancak hem sağlıklı hem de lezzetli olan bu tarifi yaptığınızda Nutezza (Nutella’lı Pizza!) için kullanabileceğiniz gibi kahvaltılık olarak da tüketebilirsiniz. Tarifin içerisindeki badem oranını arttırdığınızda, alacağınız lezzet giderek “yetişkinler için” olacaktır. Çocukların seveceği bir lezzet için badem oranını düşük tutmanızı öneriyoruz.

Malzemeler:

✦ 150 gram kavrulmuş badem

✦ 250 gram sütlü çikolata

✦ 85 gram bitter çikolata

✦ 30 gram badem yağı (2 yemek kaşığı)

✦ 72 gram pudra şekeri (3 tepeleme yemek kaşığı)

✦ 2 ml vanilya ekstraktı (Büyük marketlerden veya pasta malzemesi satan yerlerden “Dr. Oetker Sıvı Vanilya Aroması” olarak bulabilirsiniz.)

✦ 3-4 gram tuz (Yarım çay kaşığı)

 

Hazırlanışı:

Bu tarifin hafifçe ağza gelen dokusu en temel özelliğidir. Ancak yine de daha “pürüzsüz” bir lezzet arıyorsanız, bademleri ince bir elekten geçirin ve üstte kalan kısmı tekrar öğütün. Badem sevmiyor musunuz? Yer fıstığı, Antep fıstığı, fındık hatta kestane ile dahi bu tarifi yapabilirsiniz. Son olarak da, bu tarifin içerisinde ticari ürünlerde olduğu gibi “koruyucu” maddeler bulunmadığından, tek seferde tüketmeyecekseniz buzdolabında saklamayı ihmal etmeyin.

1. Çikolatanızı tamamen sıvı hale gelinceye kadar benmari usulü ile veya mikrodalga fırında eritin.

2. Bir mutfak robotu içerisinde tüm bademleri ince bir toz haline gelinceye kadar öğütün. Badem yağını ekleyin ve krema kıvamı alıncaya kadar robotu çalıştırın. Daha sonra şekeri, vanilya ekstraktını ve tuzu ekleyip hepsi karışıncaya kadar robotu çalıştırmaya devam edin.

3. Erittiğiniz çikolatayı dikkatlice ekleyerek iyice karışmasını sağlayın.

4. Karışımı temiz bir kavanoza alın ve soğumasını bekleyin. Soğuduğunda kıvamı da iyice koyulaşacaktır.

Afiyet olsun!

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.