Ev Yapımı Dondurma Tarifi

0

Havalar ısınmaya başladı ve 7’den 70’e bütün yaştakiler için sıcak günlerin vazgeçilmezi olan dondurmanın mevsimi geldi çattı. Ancak çoğu zaman şöyle ağzımıza layık bir dondurma almak mümkün olmayabiliyor. Ya da gecenin bir yarısı insanın canı dondurma çekince dondurma bulmak çok güç olabiliyor. Biz de dondurma tutkunları için bu yaz, dondurmaya doyacakları bir yaz olsun istedik ve evde dondurma yapabilmek için en kısa ve en pratik tarifleri verelim dedik.

Malzemeler

1 Su Bardağı Süt

Yarım Su Bardağı Şeker

100 Gram Süt Krema

2 Yumurta Sarısı

2 Çay Kaşığı Vanilya

Hazırlanışı

Sütle vanilyayı çelik bir tencereye alıp kaynayana kadar karıştırarak ısıtıyoruz. Kaynadıktan sonra ateşin üzerinden alıp 15 dakika kadar bekletiyoruz ve ardından sütü bir süzgeçten geçirip başka bir kaba alıyoruz.

Şimdi de aynı tenceremize yumurta sarılarını ve toz şekeri koyup mikserle karıştırıyoruz. Karışıma daha sonra sütümüzü de yavaş yavaş ekleyerek karıştırıyoruz. Şimdi karışımımız pişmeye hazır.

Pişirirken tenceremizi başka bir su dolu kabın içerisine koyup o şekilde karıştıracağız. Yani çelik tenceremiz direk olarak ateş ile temas etmeyecek. Bu şekilde 10-15 dakika kadar pişirdikten sonra karışım kremaya benzer bir kıvam alacaktır. Bu hale gelince başka bir kaba alıp soğumasını bekleyebiliriz. Ama beklerken ara ara karıştıralım ki üzeri kaymak bağlamasın.

Şimdi geldi hazır krema ile kendi yaptığımız kremayı bir araya getirmeye. Önce hazır kremayı bir kapta hafifçe çırpalım ve ardından yavaş yavaş karıştırarak iki kremayı birbirine iyice yedirelim.

Bu aşamadan sonra yapmamız gereken karışımın üzerini alüminyum bir folyo ile örtüp buzluğa yerleştirmek ve her 20 dakikada bir karıştırıp, tekrar donmaya bırakmak. Birkaç kez bunu yaptıktan sonra kremamız dondurma kıvamını alacaktır. Birkaç saat sonra ise dondurmamız servise hazır hale gelebilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.