Ev Yapımı Ekmek Zahmetli midir? Nasıl Yapılır?

0

Ekmek ülkemizde en çok tüketilen gıda türleri arasında ilk sırada gelmektedir. Neredeyse her yemek ile birlikte muhteşem bir ikili olmayı başaran ekmeğin evde tamamen doğal yöntemlerle ve oldukça lezzetli bir şekilde yapılması mümkündür. Doğru tarifler uygulandığı takdirde yapımı çok kolay olan ekmeğin fırından alınan ekmekler ile neredeyse hiçbir farkı bulunmamaktadır. Ev yapımı ekmeğin hazırlanışı esnasında yoğurma ve mayalanma süreçleri bazı zamanlar sıkıcı olsa da, taze ve yumuşacık ev yapımı ekmeklerin yerini hiçbir şey tutmamaktadır.

Ev Yapımı Ekmek Zahmetli midir? Ne Kadar Sürede Yapılabilir?

Ev yapımı ekmek konusunda bugün internet üzerinde çok sayıda tarif bulunmaktadır. Bu tariflerin içerisinde yer alan kimi tarifler ev hanımlarını çok uğraştırırken kimileri de kolay yoldan lezzetli ekmekler yapabilmelerine olanak sağlamaktadır. Evde ekmek yapılırken hamurunun hazır hale gelmesi ortalama 1 saat 45 dakika sürerken, ekmeğin fırında pişirilme süresi ise 20 dakika olarak söylenebilmektedir. Kısacası; toplamda 2 saatlik bir zaman zarfında isteyen herkes evinde ekmek yapabilmektedir.

Ev Yapımı Ekmek İçin Gerekli Olan Malzemeler

  • 2 su bardağı kadar un
  • 1 su bardağı ölçüsünde sıcağa yakın ılık su
  • 1 tatlı kaşığı toz beyaz şeker
  • 1 tatlı kaşığı kadar tuz
  • 1 tatlı kaşığı kadar kuru maya

Ev Yapımı Ekmeğin Hamurunun Hazırlanışı

Öncelikle derin bir kap alınarak içerisine 2 su bardağı ölçüsünde un atılmaktadır. Daha sonra aynı kabın içine 1 tatlı kaşığı kuru maya, 1 tatlı kaşığı toz beyaz şeker ve 1 tatlı kaşığı tuz dökülerek karışımın homojen bir hale gelmesi sağlanmaktadır. Bir kaşık yardımı ile karıştırılan bu karışımın orta kısmı açılarak üstüne 1 su bardağı sıcağa yakın ılık su dökülmektedir. Bu aşamada suyun çok sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde sıcak su hamurun içerisinde topaklanma yapmakta ve bu da istenilen sonucun alınmasına engel olmaktadır.

Suyun orta kısma dökülmesinden sonra kaşık ile karıştırmaya devam edilmektedir. Ortalama 2-3 dakika karıştırdıktan sonra oluşan hamur el yardımı ile iyice toparlanarak birleştirilmektedir. Bu aşamada hamurun çok kuru olmamasına ve ele yapışan türde olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. İstenilen kıvama gelen hamur, üstü bir bez yardımı ile kapatıldıktan sonra 1 saat kadar sıcak bir odada mayalanmaya bırakılmaktadır.

Ev Yapımı Ekmeğin Pişirilme Süreci

Belirtilen şekilde hazırlanan ve 1 saat boyunca mayalanması için bir bezin altında bekletilen hamur yaklaşık olarak 2 katına çıktığı zaman bez kaldırılarak kelepçeli bir kalıp içerisine alınmaktadır. Daha fazla ekmek yapmak isteyenler ise verilmiş olan malzemeleri 2 katı olacak şekilde tarifteki gibi hazırlayabilmektedirler. Bir kaşık yardımı ile tamamı kalıbın içerisine boşaltılan ekmek hamurunun üstü yine kapatıldıktan sonra 45 dakika daha mayalanmak üzere kenara alınmaktadır. Son mayalama işlemi de tamamlandıktan sonra soğuk fırının içerisine yerleştirilen ekmek hamuru 180 derecede pişirmeye bırakılmaktadır. Ekmeğin üst kısmı pembeleşip iyice piştiği zaman ise fırın kapatılıp ekmeğin bir süre fırının içinde dinlenmesi sağlanmaktadır. Sonrasındaysa gönül rahatlığı ile tüketilebilmektedir.

Ev Yapımı Ekmeğin Püf Noktaları

Ev yapımı ekmeğin hazırlanışı esnasında beyaz un yerine tam buğday unu ya da çavdar unu da kullanılabilmektedir. Bu sayede kalorisi çok daha düşük ekmekler yapılabilmektedir. Ekmek hamurunun hazırlığı esnasında mayalanacağı odanın sıcaklığı, hamurun içerisine atılacak olan malzemelerin ılık olması ve kuru mayanın da bayat olmaması ortaya güzel sonuçlar çıkmasını sağlamaktadır. Hamurun kalıbın içerisine tam olarak oturması için su ile ıslatılan eller yardımı ile bastırma yöntemi uygulanabilmektedir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.