Ev Yapımı Fıstık Ezmesi Tarifi

0

Evde fıstık ezmesi yapmak son derece kolaydır. Birkaç dakika içinde hazırlayabilirsiniz. Böylece dışarıdan satın aldığınız ve içinde şeker ve hidrojene yağlardan da kaçınmış olursunuz.

Bu besleyici ve doyurucu, protein açısından zengin yiyecek size  gün boyu enerji verir. Ayrıca kolestrolü düşürür kalp sağlığı açısından faydalı yağlar içerir.

Harvard Halk Sağlığı Okulu tarafından yapılan bir çalışmada, aşırıya kaçmadan fıstık ezmesi (günde sadece bir kaşık) yemek kadınlarda Tip 2 diyabet riskini azalttığı ortaya çıktı.

Fıstık ezmesi E vitamini, B3 ve B6 vitamini, magnezyum, manganez, demir, çinko ve folat bakımından zengindir.

Kalorisi yüksek olsa da, doygunluk hissi veren lif ve protein içeriği, kilo vermeyi kolaylaştırır. Fıstık ezmesinin sağlık faydalarını görmek için günde küçük bir miktar tüketin.

Ev yapımı fıstık ezmesi nasıl yapılı?

İhtiyacınız olacak şeyler:

Tuzsuz kavrulmuş fıstık

Saf zeytinyağı

Bir mutfak robotu, blender veya kahve değirmeni

Bardak ve kaşık ölçüm

Bir spatula

Bir kavanoz

Yapılışı:

Kavrulmuş iki bardak fıstığı blender veya ne ile öğütecekseniz onun içine koyun. Birkaç saniye toz haline gelinceye kadar karıştırın. 3 tatlı kaşığı sızma zeytinyağını ilave edin. İyice karıştırın. Eİşte pürüzsüz ve katkısız fıstık ezmeniz hazır.

Fıstık ezmesini bir kavanoza aktarın ve dışarıda saklayın. Şimdi ev yapımı fıstık ezmesi keyfini tam tahıllı ekmek üzerine sürerek çıkarabilirsiniz. Fıstık ezmesini kurabiyeler, kekler, krep, dondurma ve daha bir çok yiyeceğe ilave edebilirsiniz.


Share.

About Author

Comments are closed.