Ev Yapımı Kruton Ekmek Yapımı

0

Ev yapımı kruton, lezzetli, kolay aynı zamanda bayat ekmekleri değerlendirmek için harika bir yoldur.

Fransız mutfağının vazgeçilmezi olan kruton ekmek artık günümüzde çorbalar, salatalar ve makarnalarda da kullanabilirsiniz.

Evde kruton yapmak için, fırın, ızgara veya ocağınızı kullanabilirsiniz.

Ocak üzerinde kruton

Bazı kişiler kruton’un dışı sert içi yumuşak olarak sever. Bunun için taze ekmek kullanmanız gerekiyor. Taze ekmeği küp küp doğrayın. Tavada altları kahverengi oluncaya kadar kavurun. Bir başka tavada bir miktar yağ ısıtın. Sonra ekmek ve yağı birleştirin. Üzerine tuz, karabiber veya istediğiniz otları veya baharatları ekleyin.

Kruton’ununuz hazırdır. Bir kaseye alarak servis edebilirsiniz.

Izgara’da kruton yapın

Izgara yemeklerinin yanında yine ızgara üzerinde kruton yapabilirsiniz. Yanan ızgaranız üzerinde yemekleriniz pişerken, döküm bir tavayı iyice ısıtın. Özellikle kömür ızfarası ise o zaman ekmeklerinizde hafif ıslı bir koku ve tad oluşacaktır. Bazı kişiler bu tadı çok daha fazla seviyor. Ekmeklerinizi yine küp küp yaparak kızartın. Bu kez yağ olarak etin yağını da kullanabilirsiniz.

Fırınta Kruton yapın

Bu croutons yapmak için en kolay yoludur. Fırında bir şey pişirmek için ısıtıysanız, alt veya üst bölüme bir tepsi ekmek koyabilirsiniz. Tuz, karabiber, istediğiniz otlar ve zeytinyağını gezdirebilirsiniz. Bylece fırından çıktığında çok güzel aroması olur. Üzerine farklı olmasını istiyorsanıyz, kırmızı biber veya sarımsak da ekleyebilirsiniz. 250 derecede 7 ile 15 dakika arasında fırında pişirin. Ekmekler kahverengi olunca fırını kapatın.

Kalan krutonu soğuduktan sonra ağzı kapalı bir kaptta saklayabilirsiniz. Bu krutonları salatalarınızda afiyetle yiyebilirsiniz.

Size bu konuda bir önerimiz daha olacak. Ekmekleri kruton şekilde değil de dilim dilim olarak da fırında 100 derecede 1 saat pişirebilirsiniz. üzerine biraz zeytinyağı ve istediğiniz baharatları da gezdirin. Fırından çıkarın ve soğuması için bekleyin. Kıtır ekmekleri cam bir kavanoz içinde saklayın. günlerce tazeliğini koruyacaktır. Bu kıtır ekmekleri çorbalara koyabileceğiniz gibi üzerine peynir sürerek de açıktığınız zaman tüketebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.