Ev Yapımı Mısır Lavaşı (tortilla)

0

Evde mısır unundan lavaş düşündüğünüzden çok daha kolay! Bizler genellikle mısır ekmeğini tercih ediyoruz ancak özellikle meksikada mısır unundan yapılan lavaş çok fazla tüketiliyor. Siz de farklılık yapmak isterseniz mısır unundan lavaşı evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz. Meksikalılar bu lavaşa tortilla adını veriyorlar.

Malzemeler
Lavaş için için 1- 3/4 bardak mısır unu
1 bardak artı 2 yemek kaşığı sıcak su
Oda sıcaklığında 2 yemek kaşığı su

misir-lavas2

Yapılışı
Bir tahta kaşık kullanarak, büyük bir karıştırma kabında mısır unu ve 1 bardak artı 2 yemek kaşığı sıcak suyu karıştırın. Streç filmle örtün ve 30 dakika bekletin.

Ardından hamuru elle karıştırmaya başlayın. Hamurun ideal bir dokuya ulaşması için 2 defa yemek kaşığı ile soğuk su (her seferinde bir tane) ilave edin. Hamurun yapışkan olmadan yumuşak olması gerekiyor.

misir-lavas4
Hamur kuru veya çatlamış görünüyorsa su ilavesi yapabilirsiniz. Eğer hamur çok yapışkan ise o zaman da mısır unu ilave edebilirsiniz.

Hamur istenen kıvama geldiğinde 15 eşit parçaya ayırın. Hamuru temiz bir mutfak havlusuyla kaplayın.

Hamur toplarını elinizle biraz açtıktan sonra isterseniz oklava isterseniz bir şişe yardımıyla tabak büyüklüğünde açın.

Bu arada, orta ateşte 10 dakika boyunca bir dökme demir tavayı ısıtın. Pişirmeye hazır olduğunuzda, tavaya bir lavaş koyun ve 15 saniye pişirin. İlk başta yapışacak, ancak, eğer sıcaklığınız doğruysa onu çevirmeniz kolaylaşacaktır. Biraz daha 30-45 saniye ya da hafifçe kızarıncaya kadar pişirin.

misir-lavas3

Ekmeği pişirildikten sonra, mutfak havlusuyla kaplı sepet bezin içine aktarın. Servis vermeden önce en az 10 dakika daha sepet içinde buharla (kendi ısısıyla) pişirmeye devam etmelerine izin verin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.