Ev Yapımı Tavuk Suyu Nasıl Hazırlanır?

0

Kimsenin aksini söylemesine izin vermeyin: kendi tavuk suyunuzu yapmak çok kolaydır. Derin dondurucuda, her zaman hazır bulunması gereken bir üründür. Tavuk ve sebzelerin karışımıyla hazırlayacağınız bu suyu istediğiniz zaman dordurucudan çıkarın ve ister çorba yapın, isterseniz yemeklerinizde kullanın. (Daha yoğun tavuk suyu hazırlamanın püf noktası)

İhtiyacınız olan malzemeler
Tavuk kemikleri
2 soğan
3-4 kereviz sapı
1-2 havuç
2 defne yaprağı
4-5 taze kekik
6-8 maydanoz sapları

Yapılışı
1. Parmaklarınızla veya mutfak makasıyla tavuk kemiklerini tencereye sığacak ölçülerde kesin.

2. Tavuk kemiklerini bir tencereye koyun ve üstünü 2 santim geçecek kadar su koyun. 2-6 saat boyunca çok düşük sıcaklıklarda kaynatın. Kaynama sırasında tavuk kemiklerinin suyunu yüzeyine çıktığını göreceksiniz. Kemiklerin üzerinde su azalıp, kemikler görünür hale gelirse üzerine yine su ilave edin. İdeal sıcaklık 180 ° ile 190 ° arasındadır.

3. Tüm sebzelerinizi soyun ve kabaca doğrayın.

4. Kemik suyunun üzerinde biriken köpükleri veya birikintileri alın. Bunlar gerekli değildir. Tavuk suyunuzun daha temiz ve lezzetli olmasını sağlayacaktır.

5. Sebze ve otları ekleyin. Gerekirse daha fazla su ekleyin. Aynı sıcaklıkta bir iki saat daha kaynatın.

6. Katı parçaların ayrılması için tavuk suyunu soğutun. İçindeki tüm sert malzemeleri alın. Bunun için ince bir süzgeçle süzün.

7. tavuk suyu soğutun, daha sonra birer kullanımlık kaselere bölün. Bu kaplar buzluğa dayanıklı olması gerekir. Tavuk suyunu bir hafta buzdolabında, süresiz olarak buzlukta saklayabilirsiniz.

Not: tavuk suyuna evinizde istediğiniz malzemeyi ekleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.