Evde Boza Yapabilirsiniz, İşte Tarifi!

1

Geleneksel Türk mutfağının en önemli içeceklerinden birisi bozadır. Faydaları saymakla bitmez. Özellikle kışın hastalıkların çoğaldığı zamanlarda bağışıklık sistemini güçlendirmesi açısından tercih edilen besinlerdendir. Diyet yapalarında tüketebileceği alternatif bir içecektir. Bebek emziren anneler içinde yapması hem çok kolay hem de süt arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Marketlerde satılanları bulunmakla birlikte eğer daha sağlıklı olmasını istiyorsanız evde yapmanız mümkündür.

Boza Yapımında Kullanılan Malzemeler

Aslında hemen hemen her evde bulunabilecek çok kolay malzemelerden oluşur. Kullanılacak malzemeler şunlardır; 1,5 su bardağı bulgur, 2 su bardağı şeker, 1 tatlı kaşığı toz maya, ¼ su bardağı pirinç, yarım çay kaşığı toz maya, 7-10 su bardağı su. Üzeri için malzemeler; leblebi ve toz tarçın.

Bozanın Yapılışı

Pirinçleri ve bulgurları yıkadıktan sonra ayrı ayrı kaplarda haşlayın. Bir gün önceden sıcak suda ıslarsanız haşlama süresi kısalacaktır. Pişme süreleri farklı olduğundan ayrı haşlamanız doğru olandır. Sonrasında rondodan geçirin. Bu aşamayı bir süzgeç ile de yapabilirsiniz. Karanlık bir yerde ağzını açarak ılıtın. Ilıdıktan sonra içine bir su bardağı suda erittiğiniz mayayı katarak karıştırdığınız pirinç ve bulgurların üzerine dökün. Üzerine kapağını kapatarak 24 saat bekletin. 15 saatten sonra sürekli kontrol etmenizde fayda vardır. Havanın durumuna göre değişiklik gösterecektir. İstediğiniz tada gelince içine şekeri katın. Kıvamı koyu olursa su katarak açabilirsiniz. Ayrıca tadını kendiniz ayarlayarak şekerini eksiletebilir ya da arttırabilirsiniz.

Boza Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bozanın yapılacağı hava çok önemlidir. Çok serin bir ortamda yapmak kalitesini arttıracaktır. Ancak bazı bölgelerde bu mümkün olmamaktadır. Kiler gibi yerlerde bozanızın yapım aşamasını devam ettirebilirsiniz. Ayrıca eğer sıcak bir bölgede yaşıyorsanız mayanın miktarını düşürebilirsiniz. Bozanızda yoğun bir maya kokusu olabilir. Bozanın suyunu birazda kendiniz yaparken ayarlarsınız. Bu nedenle koyu olursa hiç endişelenmeyin. Su ile kıvamını açarsınız. Bozanın olduğunu anlamak için üzerine bakmak yeterlidir. Kabarcıklar oluşmuşsa olduğu anlamına gelmektedir.

Bozanın Saklama Koşulları

Kışın serin bir odada rahat bir şekilde saklamanız mümkündür. Ancak yazın mutlaka buzdolabında saklamalısınız. Zaten yaz aylarında pek tüketilmediği için aslında saklamanız pek sorun teşkil etmemektedir. Balkonunuzda rahatça saklayabilirsiniz. Bozayı 2-3 gün içerisinde tüketmelisiniz. Ancak serin bir yerde ekşitirseniz bu da besin değeri açısından zengindir. Hafif ekşirse daha yüksek besin değerine sahip olur. Üzerine tarçın serperek leblebi ile servis etmeniz mümkündür. Cam bir kapta saklamanız en sağlıklı olanıdır. Saklarken sık sık şişeyi ya da kavanozu çalkalamanız önerilir.


Paylaş.

About Author

1 Comment

  1. Süheyla Kaptan Sönmez on

    Boza yapımında toz maya kullanmak yerine mayalamayı bir su bardağı boza ile yapabilirsiniz bu durumda maya kokusu da olmuyor