Evde Enerji Içeceği Nasıl Yapılır?

0

Evde enerji içeciği yapabilir misiniz? Evet yapabilirsiniz. Enerji içecekleri özellikle ağır egzersizler sırasında vücudunuzun elektrolit dengesini korumak için size yardımcı olur. Bu renkli içecekleri diğer içeceklere oranda çok daha fazla ücret ödüyoruz. Ayrıca içinde bizlere zararlı, yüksek fruktoz, mısır şurubu bulunuyor. Bunun yerine evde de enerji içeceği yapabilirsiniz. Hem daha az maliyete hem de daha sağlıklı olarak.

Elektrolit dengesini sağlamak için yapılacak içecek tarifi!

1/4 su bardağı taze sıkılmış limon suyu

1/2 su bardağı taze sıkılmış portakal suyu

1/2-2 bardak su

1/8 çay kaşığı Deniz tuzu

2 yemek kaşığı zevkinize göre doğal bal veya şeker

Yapılışı:

Bütün malzemeleri blenderda karıştırın. Eğer daha fazla veya daha az içecek isterseniz, tarif üzerinden azaltıp, arttırabilirsiniz. Farklı tatlar da deneyibirlisiniz. Narenciye, elma ve portakal, özellikle de portakalı unutmayın. Portakal en iyi elektrolit kaynağıdır.

İkinci ev yapımı enerji içeceği:

Hindistan cevizi suyu 3 bardak

Çilek 1 su bardağı

1 fincan su

Buz 1 bardak

Deniz tuzu 1/8 çay kaşığı

2 yemek kaşığı zevkinize göre doğal bal veya şeker

Yapılışı:

Blender içine tüm malzemeyi atın. iyice karıştırın. Karıştırmayı pürüzsüz oluncaya kadar devam edin.

Elektrolitler nedir? ve Bizim onlara neden ihtiyaçımız var?

Elektrolitler vücudumuz için hayli önemlidir. Vücut sıvılarına gerekli olan yoğunluğu kazandırarak ozmotik basıncı (hücre ve dokulardaki su dengesi) ayarlarlar ve vücut sıvılarının hücre içine ve hücre dışına dağıtılmasında rol oynarlar. Ayrıca hidrojen (H+) iyonunun dengesini ve böylece asit-baz (pH) dengesini  sağlarlar.

Elektrolitler de temelde kalsiyum, sodyum, potasyum, magnezyum klorür, hidrojen fosfat (bir mineral) ve hidrojen karbonat (tuz.) bulundurur. Bu elektrolitler olmazsa hayatta kalmamız mümkün olmaz. Elektrolitleri zayıflatmamız halinde, sinir ve kas dokumuza zarar veririz.


Share.

About Author

Comments are closed.